Shtatë milionë euro në sezon janë shumë për Murinjon, mesatarja e pikëve të Romës “të tremb”
Katër humbje në shtatë ndeshjet e tyre të fundit në kampionat, plus një rezultat poshtërues të dyfishtë me Bodo/ Glimt në Ligën e Konferencës. Vjeshta e Romës po ecën në mënyrën më të keqe të mundshme dhe madje drita që shoqëroi ardhjen e Zhoze Murinjos në kryeqytet, e mbështetur nga fitoret në fillim të sezonit, po ua lë shpejt vendin hijeve shqetësuese.

murinjo

“Ka gjëra që fshihen”, tha trajneri portugez pas disfatës në Venecia, duke sulmuar në mënyrë indirekte për të disatën herë arbitrin dhe këtë herë edhe lojtarët dhe klubet, por në dritën e diellit shifrat janë të padiskutueshme.

Statistikat tregojnë se Murinjo po ruan një mesatare prej 1.58 pikësh për ndeshje, më e keqja nga shtatë trajnerët e fundit të verdhekquve që nga Andreazoli te Fonseka. Megjithatë, ajo që është shqetësuese, edhe para ritmit, është qëndrimi iportugezit që ka ndërtuar një karrierë të suksesshme mbi forcën e grupit. Në Romë është ndryshe, por nëse portugezi e deklaroi duke iu referuar episodeve të arbitrazhit të javëve të fundit, nga pikëpamja sportive ndryshimi qëndron edhe në faktin se një pjesë e madhe e skuadrës ishte e sprovuar, jo vetëm me përjashtime pas humbjes në Norvegji, por edhe me deklarata të vazhdueshme se nuk kanë bërë mirë: “ Skuadra nuk është më e mirë se një vit më parë , nuk mund të ëndërrosh” deklaroi ai për shembull pas humbjes 2-3 në Venecia.

Me pak fjalë, humbjet e Romës, të cilat fillojnë të jenë të shumta dhe të vazhdueshme, duke mbetur në -3 nga vendi i katërt, kanë përgjegjësi specifike për Murinjon: arbitrazh, skuadër dhe klub . Nëse për pjesën e parë mund të fshihet edhe një përpjekje e vështirë për të zhvendosur vëmendjen te të metat mjaft të dukshme të mbrojtjes në fushë, duke sulmuar cilësinë e lojtarëve, mesazhi i ka mbërritur edhe klubit me zë të lartë dhe të qartë, praktikisht i lavdëruar me fjalë më shumë se një herë.

Shtatë milionë euro në sezon duhet të mjaftojë për të tentuar të qëndrojë në krye verdhekuqve edhe gjatë një stuhie rezultatesh negative, ndoshta në kërkim të zgjidhjeve taktike dhe qëndrueshmërisë mbrojtëse, por Murinjo ndryshe nga herët e tjera që forcohej pas këtyre stuhive, ka ardhur një periudhe e keqe që dhe mund të mbytet.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *