Shtatë të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në Vietnamin verior

Reshjet e dendura kanë shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje të dheut në provincat veriore, duke vrarë shtatë persona.

Katër vdekje u regjistruan në provincën e Lai Chau, dy në Yen Bai dhe një në Son La, sipas zyrtarëve lokalë. Të paktën tre persona u plagosën.

Lai Chau pa shira të dendur mbi 100 mm në disa zona më 4 dhe 5 gusht.

Rrugët janë ndarë për shkak të rrëshqitjeve të dheut dhe autoritetet kanë probleme për të hyrë në disa lokalitete.

Të paktën tetë shtëpi janë dëmtuar dhe 28 familje janë detyruar të evakuohen.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts