Shtatë vende arabe kundërshtojnë që Izraeli të jetë anëtar vëzhgues i Bashkimit Afrikan

Egjipti, Algjeria, Komoret, Tunizia, Xhibuti, Mauritania dhe Libia kanë kundërshtuar vendimin për të pranuar Izraelin si një vend anëtar vëzhgues në Unionin Afrikan.

Sipas lajmeve në gazetën “Misri al-Yevm” të Egjiptit dhe Agjencinë e Medias Sahara me qendër në Mauritani, përfaqësuesit e shtatë vendeve arabe, të cilat janë gjithashtu anëtare të Unionit Afrikan, i përcollën një notë verbale kundërshtimi kryetarit të Komisionit të Unionit Afrikan, Moussa Faki, në lidhje me vendimin për të pranuar Izraelin si vëzhgues.

Në notën verbale të dërguar nga ambasadorët e Egjiptit, Algjerisë, Komoret, Tunizisë, Xhibutit, Mauritanisë dhe Libisë në Addis Ababa ku ndodhen selitë e Unionit Afrikan, vendet afrikane në fjalë theksuan mbështetjen e Unionit Afrikan për çështjen palestineze dhe kundërshtuan që Izraeli të jetë anëtar vëzhgues i Unionit Afrikan.

Në notën verbale po ashtu theksohet se pranimi i Izraelit si anëtar vëzhgues i Unionit Afrikan është kundër sistemit të këtij unioni.

“Kjo nuk mund të pranohet sipas gjykimit të Presidentit të Komisionit. Kjo është një shkelje procedurale dhe politike”, theksohet më tej.

Republika e Afrikës së Jugut, Namibia dhe Botsvana gjithashtu kundërshtuan vendimin për të pranuar Izraelin si një anëtar vëzhgues të Unionit Afrikan.

Ministria izraelite e Punëve të Jashtme, në një deklaratë më 22 korrik, njoftoi se Izraeli u pranua si anëtar vëzhgues i Unionit Afrikan për herë të parë që nga viti 2002.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.