Shtëpia e Bardhë: Ukraina përdor në mënyrë efektive municione thërrmuese në fushën e betejës

Sipas vlerësimeve të palës amerikane, municionet thërrmuese që SHBA dërguan së fundi në Ukrainë përdoren tashmë në fushën e betejës në mënyrë të përshtatshme dhe efektive.

John Kirby, Koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, tha këtë gjatë një konference telefonike.

“Ata po i përdorin ato në mënyrë të përshtatshme, po i përdorin në mënyrë efektive,” tha zyrtari i Shtëpisë së Bardhë kur u pyet për municionet thërrmuese që Shtetet e Bashkuara dërguan në Ukrainë këtë muaj.

Kirby vuri në dukje se pala amerikane mori reagime fillestare nga ukrainasit. Në këtë kontekst, ai theksoi se përdorimi i këtyre municioneve në fakt ka pasur ndikim në formacionet dhe manovrat mbrojtëse të Rusisë.

Siç është raportuar, pala ukrainase deklaroi në OSBE se Forcat e Armatosura do të përdorin municione thërrmuese ekskluzivisht në zonat ku trupat ruse ishin të përqendruara në territoret e pushtuara përkohësisht, duke regjistruar me kujdes të gjitha rastet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts