Shtetet arabe paralajmërojnë kundër ripushtimit të Gazës nga Izraeli

shtetet arabe paralajmerojne kunder ripushtimit te gazes nga izraeli

Egjipti dhe Jordania kanë paralajmëruar kundër çdo ripushtimi izraelit të Rripit të Gazës dhe kanë bërë thirrje që banorët e zhvendosur të lejohen të kthehen në shtëpitë e tyre.

Këto thirrje u bën gjatë takimit të udhëheqësve të këtyre dy shteteve me presidentin e Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas, më 10 janar.

Përderisa Izraeli po vazhdon fushatë e tij ushtarake, që ka paralajmëruar se do të zgjasë për muaj të tërë, Abbas, mbret i Jordanisë, Abdullah, dhe presidenti i Egjiptit, Abdel Fattah al-Sisi, po ashtu përsëritën qëndrimin se refuzojnë planet për të zhvendosur palestinezët nga tokat e tyre.

Egjipti ka thënë se një rrezik i tij është rritur që kur ka nisur lufta midis Izraelit dhe Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – pasi shumica e banorëve të Gazës janë zhvendosur në jug, pranë kufirit me Egjiptin.

Jordania ka shprehur shqetësim për rritjen e paqëndrueshmërisë dhe për sulmet ndaj palestinezëve nga kolonët hebrenj në Bregun e pushtuar Perëndimor nga Izraeli. Jordania ndan një kufi me këtë territor.

Komuniteti ndërkombëtar duhet të paraqesë “një qëndrim vendimtar” për të kërkuar një armëpushim të menjëhershëm në Gazë, u tha në deklaratën e lëshuar nga zyra e al-Sisit.

Të tre udhëheqësit konfirmuan se “kundërshtojmë çdo përpjekje për ripushtimin e pjesëve të Gazës dhe duhet që njerëzit të lejohen të kthehen në shtëpitë e tyre”, u tha në njoftim.

Egjipti dhe Katari ndarazi po tentojnë të ndërmjetësojnë një armëpushim të ri mes Izraelit dhe Hamasit në Gazë dhe të sigurojnë lirimin e pengjeve izraelite që Hamasi i mori gjatë sulmit të 7 tetorit në jug të Izraelit.

Gjatë sulmit, radikalët palestinezë sulmuan jugun e Izraelit duke vrarë 1.200 persona dhe marrë peng 240 të tjerë. Izraeli u kundërpërgjigj me sulme ajrore, tokësore dhe detare që kanë lënë të vdekur mbi 23.000 palestinezë në Rripin e Gazës.

Më herët gjatë këtij muaji, ministri izraelit i Mbrojtjes, Yoav Gallant, tha se pas përfundimit të luftës në Gazë, Izraeli rezervon lirinë që të operojë me ushtrinë e tij në enklavë, por mohoi se do të rikthen kolonët izraelitë, që u tërhoqën më 2005.

Izraeli e ka pushtuar Gazën në luftën gjashtëditore të vitit 1967 dhe është tërhequr nga ky territor më 2005. Dy vjet më vonë, Hamasi e ka marrë kontrollin e këtij territori. /Rel/

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts