Shtetet e Bashkuara sanksionojnë Rusinë për sulme kibernetike

Shtetet e Bashkuara ndërmorën disa sanksione kundër Rusisë, për shkak të, siç thanë, sulmeve kibernetike dhe akteve të tjera armiqësore. Masat, që shenjestrojnë dhjetëra subjekte dhe zyrtarë rusë, synojnë t’i parandalojnë aktivitetet e dëmshme të Rusisë. Ky fakt u bë i ditur nga Shtëpia e Bardhë. Sipas deklaratës, inteligjenca ruse ishte prapa sulmit masiv kibernetik “SolarWinds”, që ndodhi vitin e kaluar.

Shtëpia e Bardhë e akuzoi Rusinë edhe për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale në SHBA, më 2020. Rusia i hodhi poshtë akuzat dhe tha se do t’iu përgjigjet sanksioneve të SHBA-së. “Sanksionet e reja amerikane janë një goditje serioze mbi marrëdhëniet dypalëshe”, tha Ministria e Jashtme ruse. Sanksionet që u shpallën të enjten, janë të detajuara në një urdhër ekzekutiv të nënshkruar nga presidenti amerikan, Joe Biden.

Ato vijnë në një kohë të tensionuar të marrëdhënieve midis dy vendeve. Muajin e kaluar, SHBA-ja ka sanksionuar shtatë zyrtarë rusë dhe disa subjekte qeveritare, në lidhje me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny. Rusia këmbëngul se nuk është e përfshirë në rastin Navalny. Të martën, në një bisedë telefonike me presidentin rus, Vladimir Putin, Biden u zotua se do t’i mbrojë interesat e SHBA-së “në mënyrë të vendosur”. Biden po ashtu propozoi një samit me Putinin, për të gjetur hapësira ku dy vendet mund të punojnë së bashku.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.