Shtimi i rasteve me COVID, Holanda merr masa të ashpra, mbyllen restorantet dhe kinematë duke nisur nga…

Holanda do të futet në një bllokim të ashpër, për shkak të rritjes së infektimeve nga COVID-19. Sipas mediave të huaja, qeveria ka vendosur që kafenetë, restorantet, dyqanet jo ushqimore, kinematë dhe teatrot të mbyllen nga ora 17:00 deri në orën 5:00 sipas asaj lokale.

Masat kufizuese hynë në fuqi disa orë pasi ministri i Shëndetësisë Hugo de Jonge njoftoi se 13 pasagjerë që mbërritën në aeroportin Shipol të premten ishin pozitivë për variantin e ri.

Ai u bëri thirrje pasagjerëve të tjerë që mbërritën këtë javë nga Afrika e Jugut që të testohen gjithashtu.

De Jonge nuk përjashtoi mundësinë e futjes së masave edhe më të forta që do të vlejnë edhe gjatë Krishtlindjeve.

Më herët gjatë ditës, një prani e fortë e policisë u vu re në qytetin lindor të Nijmegen, përpara një proteste të ndaluar kundër antikiteteve.

Policia tha se ka arrestuar ose përzënë disa persona gjatë kontrolleve në rrugët për në qytet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.