Shtohen evakuimet në Rafah, ndërsa ushqimi në Gaza po mbaron! Çfarë po ndodh në Lindjen e Mesme? SHBA shpreh shqetësime për situatën dhe paralajmëron Izraelin

shtohen evakuimet ne rafah ndersa ushqimi ne gaza po mbaron cfare po ndodh ne lindjen e mesme shba shpreh shqetesime per situaten dhe paralajmeron izraelinIzraeli po lufton Hamasin në të gjithë Gazën, duke përfshirë  kampin e refugjatëve Jabalya në veri.

gaza

Izraeli, i cili më parë tha se kontrollonte Jabalya, tha se po përpiqet të ndalojë rigrupimin e Hamasit atje.

Ushtria izraelite tha se po vazhdonte “operacionet e sakta” në lindje të Rafahut dhe pranë vendkalimit Rafah, përpara një pushtimi të planifikuar në shkallë të plotë.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar në mënyrë të përsëritur kundër masës, duke përmendur rrezikun e viktimave civile të përhapura.

Numri i  të vdekurve në enklavë që nga 7 tetori ka tejkaluar 35,000, tha Ministria e Shëndetësisë e Gazës.

Këtu janë zhvillimet më të fundit:

Paralajmërimet e SHBA-së:  “Shkuarja me kokë në Rafah” mund të ketë  pasoja të tmerrshme  paralajmëroi të dielën Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken. “Izraeli është në trajektore, potencialisht, për të trashëguar një kryengritje me shumë Hamas të armatosur të mbetur, ose, nëse largohet, një vakum të mbushur me kaos, të mbushur nga anarkia dhe ndoshta të rimbushur nga Hamasi,” tha ai. Zyrtarët e lartë amerikanë, përfshirë Blinken, shprehën përsëri shqetësimet e tyre për Rafah në telefonatat me homologët e tyre izraelitë të dielën.

Më shumë evakuime në Rafah: Ushtria izraelite të shtunën urdhëroi evakuimin e menjëhershëm të disa lagjeve të tjera në Rafah, ku ka intensifikuar operacionet përpara një ofensive të parashikuar tokësore. Rreth 300,000 njerëz janë larguar tashmë nga qyteti jugor i Gazës.

Ushqimi po mbaron: Ekziston një alarm në rritje për situatën humanitare në Rafah, me OKB-në që thotë se agjencive të saj ka të ngjarë të kenë mbetur pa ndihma ushqimore në Gazën jugore. “Programi Botëror i Ushqimit dhe UNRWA do të mbeten pa ushqim për shpërndarje në jug deri nesër,” tha kreu i agjencisë humanitare të OKB-së (OCHA) në Gaza në një video të filmuar të premten. Që nga mëngjesi i së hënës, situata mbetet e paqartë.

Kalim i ri i ndihmave: Ushtria izraelite njoftoi hapjen e një kalimi të ri të ndihmave humanitare  në Gaza në koordinim me SHBA. Ai tha se kalimi perëndimor Erez ishte pjesë e përpjekjes “për të rritur rrugët e ndihmës në Rripin e Gazës, dhe në Rripin verior të Gazës në veçanti“.

Mijëra trupa të bllokuar: Rreth 10,000 trupa janë bllokuar nën rrënojat e ndërtesave të shkatërruara në Gaza, vlerëson Mbrojtja Civile e enklavës. Dyzet ditë pas tërheqjes së forcave izraelite nga afërsia e kompleksit mjekësor Al-Shifa, “Mbrojtja Civile dhe stafi mjekësor janë ende duke tërhequr trupat e varrosur nga forcat okupuese izraelite në varre masive”, tha zëdhënësi Mahmoud Bassal.

Pranimi i shefit të IDF: Shefi i shtabit ushtarak izraelit  Herzi Halevi tha se ai mban “përgjegjësinë për dështimin e IDF për të mbrojtur civilët tanë më 7 tetor“. Halevi shtoi: “Unë e mbaj peshën e tij mbi supe çdo ditë dhe në zemrën time e kuptoj plotësisht rëndësinë e tij”.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts