Shtyhet fjalimi i Putin në forumin e Shën Petersburgut, Kremlini gjen “fajtorin”

Fjalimi i presidentit rus Vladimir Putin në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg (SPIEF) të premten është shtyrë me një orë për shkak të një “sulmeve masive DDoS [të mohimit të shërbimit të shpërndara]” në sistemet SPIEF, tha Kremlini të premten.

Fjalimi duhej të fillonte në orën 07:00 ET.

“Fatkeqësisht, sot, për shkak të sulmeve masive DDoS në sistemin e forumit, baza e akreditimit dhe pranimit u çaktivizua,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një telefonatë konferencë të improvizuar.

Peskov shtoi se specialistët teknikë po punojnë për rregullimin e sistemit, por do të duhet pak kohë.

“Na duhen 30-40 minuta për të rivendosur bazën e të dhënave,” tha ai.

“Duke pasur parasysh këtë, Presidenti [Putin] ka vendosur të shtyjë fjalimin e tij për një orë. Ai do të zhvillohet jo në orën 14:00, por në orën 15:00 [lokale]”, shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.