Shuhen zjarret në Turqi

20:00 10/08/2021

Autoritetet kanë nisur verifikimin e dëmeve të shkaktuara nga flakët, më e goditura Antalia

Pas më shumë se 2 javësh luftë me flakët qetësohet gjendja e zjarreve në Turqi. Aktive mbeten vetëm 2 vatra që tashmë janë nën kontroll dhe nuk përbëjnë rrezik.

TĂ« gjitha vatrat e zjarrit nĂ« vend janĂ« vĂ«nĂ« tashmĂ« nĂ«n kontroll. “HeronjtĂ« e pyjeve” vazhdojnĂ« punĂ«n me pĂ«rkushtim tĂ« madh nga toka dhe ajri deri nĂ« shuarjen totale tĂ« çdo vatre, sado e vogĂ«l mund tĂ« jetĂ«. E themi me siguri se flakĂ«t nuk pĂ«rbĂ«jnĂ« me njĂ« rrezik.

Ndërkohë ka nisur verifikimi i dëmeve nga flakët. Bilanci paraprak është rreth 25 mijë euro. Por kjo sipas Ministrit të Bujqësisë dhe Pyjeve, Bekir Pakdemirli është vetëm një pjesë e vogël e asaj që kanë shkaktuar zjarret.

”KĂ«to ditĂ« janĂ« regjistruar mĂ« shumĂ« se 470 vatra. 16 zjarre kanĂ« qenĂ« tĂ« pĂ«rmasave tĂ« mĂ«dha. MĂ« shumĂ« se 200 vatra janĂ« ndezur nĂ« sipĂ«rfaqe pyjore. Sipas tĂ« dhĂ«navĂ«e paraprakebĂ«het fjalĂ« pĂ«r njĂ« dĂ«m mĂ« shumĂ« se 173 milionĂ« lira. MegjithatĂ« ne po vijojmĂ« punĂ«n nĂ« 4 qarqe dhe do tĂ« kemi shumĂ« shpejt njĂ« bilanc pĂ«rfundimtar”.

Nga zjarret e kësaj Vere, zona më e goditur ishte Antalia, një prej destinacioneve më të rëndësishme të turizmit në Turqi.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.