Shumë ushtarë rusë nuk mund të largoheshin nga Kherson, u veshën me rroba si civilë, të tjerë u mbytën

shume ushtare ruse nuk mund te largoheshin nga kherson u veshen me rroba si civile te tjere u mbyten

Një anëtar i Këshillit Rajonal Kherson ka thënë se forcat e armatosura ukrainase janë në fazën përfundimtare të rimarrjes së bregut perëndimor të lumit Dnipro.

Serhiy Khlan, një deputet i këshillit, tha se shumë ushtarë rusë nuk kishin mundur të largoheshin dhe kishin veshur rroba civile.

Më parë, Kremlini pretendoi se tërheqja e tij ishte përfunduar pa asnjë humbje të personelit.

  • foto galeri
  • foto galeri

Banorëve të Khersonit u është thënë që të qëndrojnë në shtëpi ndërsa largohen trupat e mbetura ruse
Një anëtar i këshillit rajonal të Khersonit ka dhënë një përditësim mbi situatën atje.

Ata thanë se banorët e qytetit po inkurajoheshin të qëndronin në shtëpi ndërkohë që kryheshin kërkimet për ndonjë ushtar të mbetur rusë.

Ata thanë gjithashtu se shumë trupa ruse u mbytën ndërsa përpiqeshin të largoheshin nga Kherson. Ata shtuan se qyteti ishte pothuajse nën kontrollin e forcave të armatosura ukrainase.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts