Si do të kurorëzohet mbreti i ri i Mbretërisë së Bashkuar Charles III

si do te kurorezohet mbreti i ri i mbreterise se bashkuar charles iii
si do te kurorezohet mbreti i ri i mbreterise se bashkuar charles iii

12:24 09/09/2022

Në momentin që mbretëresha vdiq, froni i kaloi menjëherë dhe pa ceremoni trashëgimtarit, Charles, ish-Princit të Uellsit.

Por ka një sërë hapash praktike dhe tradicionale  nëpër të cilat ai duhet të kalojë për t’u kurorëzuar Mbret. Ai do të njihet si Mbreti Charles III. Ky ishte vendimi i parë i të mbretit të ri. Ai mund të kishte zgjedhur nga cilindo nga katër emrat e tij  Charles, Philip Arthur ose George.

Edhe pse ai është trashëgimtar i fronit, Princi Uilliam nuk do të bëhet automatikisht Princi i Uellsit  kjo do t’i jepet atij nga babai i tij. Ekziston edhe një titull i ri për gruan e Charles, Camilla, e cila bëhet bashkëshortja e Mbretit.

Pritet që Charles të shpallet zyrtarisht Mbret të shtunën. Kjo do të ndodhë në Pallatin St James në Londër, përballë një organi ceremonial të njohur si Këshilli i Aderimit.

Formulimi i shpalljes mund të ndryshojë, por tradicionalisht ka qenë një seri lutjesh dhe premtimesh, duke lavdëruar monarkun e mëparshëm dhe duke premtuar mbështetje për atë të riun.

Pika e lartë simbolike e pranimit do të jetë kurorëzimi, kur Charles të kurorëzohet zyrtarisht. Për shkak të përgatitjes së nevojshme, kurorëzimi nuk ka gjasa të ndodhë shumë pasi edhe Mbretëresha Elizabeth pasoi në fron në shkurt 1952, por nuk u kurorëzua deri në qershor 1953.Për 900 vitet e fundit kurorëzimi është mbajtur në Westminster Abbey .

Charles është bërë kreu i Commonwealth, një shoqatë e 56 vendeve të pavarura dhe 2.4 miliardë njerëzve. Për 14 nga këto vende, si dhe në Mbretërinë e Bashkuar, Mbreti është kreu i shtetit. Këto vende, të njohura si mbretëritë e Komonuelthit, janë: Australia, Antigua, Barbuda, Bahamas, Belize, Kanada, Grenada, Xhamajka, Papua Guinea e Re, Shën Christopher, Nevis, Shën Lucia, Shën Vincenti ,Grenadinet, Zelanda e Re, Ishujt Solmon dhe  Tuvalu.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts