Si po ndryshohet rrotullimi i Tokës nga shkrirja e akullnajave. Brenda pak vitesh do të humbasin një sekondë që do të ketë ndikim të madh për sistemet e…

si po ndryshohet rrotullimi i tokes nga shkrirja e akullnajave brenda pak vitesh do te humbasin nje sekonde qe do te kete ndikim te madh per sistemet e
si po ndryshohet rrotullimi i tokes nga shkrirja e akullnajave brenda pak vitesh do te humbasin nje sekonde qe do te kete ndikim te madh per sistemet e

Një ditë në dy vitet e ardhshme, të gjithë në botë do të humbasin një sekondë nga koha e tyre. Pikërisht se kur do të ndodhë kjo po ndikohet nga njerëzit, sipas një studimi të ri, pasi shkrirja e akullit polar ndryshon rrotullimin e Tokës dhe ndryshon vetë kohën.

Orët dhe minutat që diktojnë ditët tona përcaktohen nga rrotullimi i Tokës. Por ai rrotullim nuk është konstant; mund të ndryshojë ndonjëherë kaq pak, në varësi të asaj që po ndodh në sipërfaqen e Tokës dhe në thelbin e saj të shkrirë.

Këto ndryshime pothuajse të padukshme herë pas here nënkuptojnë se orët e botës duhet të rregullohen me një “sekondë të brishtë”, e cila mund të tingëllojë e vogël, por mund të ketë një ndikim të madh në sistemet kompjuterike.

Shumë sekonda janë shtuar gjatë viteve. Por pas një tendence të gjatë ngadalësimi, rrotullimi i Tokës tani po përshpejtohet për shkak të ndryshimeve në thelbin e saj. Për herë të parë në histori, një sekondë i dytë do të duhet të hiqet.

“Një sekondë e kërcimit negativ nuk është shtuar apo testuar kurrë, kështu që problemet që mund të krijojë janë të paprecedentë,” shkroi Patrizia Tavella, anëtare e Departamentit të Kohës në Byronë Ndërkombëtare të Peshave dhe Masave në Francë, në një artikull që shoqëronte studimin. Por saktësisht se kur do të ndodhë kjo po ndikohet nga ngrohja globale, sipas studimit të publikuar të mërkurën në revistën “Nature”. Shkrirja e akullit polar vonon ndryshimin e dytë me tre vjet, duke e shtyrë atë nga viti 2026 në 2029, thuhet në raport. “Një pjesë e zbulimit të asaj që do të ndodhë në matjen globale të kohës … varet nga të kuptuarit se çfarë po ndodh me efektin e ngrohjes globale,” tha Duncan Agnew, profesor i gjeofizikës në Universitetin e Kalifornisë në San Diego dhe autori i studimit.

Para vitit 1955, një sekondë përkufizohej si një pjesë specifike e kohës që Tokës i duhej të rrotullohej një herë në lidhje me yjet. Pastaj erdhi epoka e orëve atomike shumë të sakta, të cilat dëshmuan një mënyrë shumë më të qëndrueshme për të përcaktuar një sekondë fizike. Nga fundi i viteve 1960, bota filloi të përdorte kohën e koordinuar universale (UTC) për të caktuar zonat kohore. UTC mbështetet në orët atomike, por ende mban ritmin me rrotullimin e planetit.

Por meqenëse shpejtësia e rrotullimit nuk është konstante, dy shkallët kohore ndryshojnë ngadalë. Kjo do të thotë se një “sekondë e brishtë” duhet të shtohet herë pas here.

Ndryshimet në rrotullimin e Tokës në afat të gjatë janë dominuar nga fërkimi i baticave në dyshemenë e oqeanit – gjë që ka ngadalësuar rrotullimin e saj. Kohët e fundit, ndikimet e shkrirjes së akullit polar , të nxitur nga njerëzit që djegin karburantet fosile që ngrohin planetin, janë bërë një faktor domethënës, tha Agnew. Ndërsa akulli shkrihet në oqean, uji i shkrirë lëviz nga polet drejt ekuatorit, gjë që ngadalëson më tej shpejtësinë e rrotullimit të Tokës.

Ted Scambos, një glaciolog në Universitetin e Kolorados Boulder, i cili nuk ishte i përfshirë në studim, e përshkruan procesin si një patinator që rrotullohet me krahët mbi kokë. Ndërsa i ulin krahët drejt shpatullave, rrotullimi i tyre ngadalësohet. Shkrirja e akullit polar “ka qenë mjaft e madhe për të ndikuar dukshëm në rrotullimin e të gjithë Tokës në një mënyrë që është e paprecedentë,” tha Agnew. “Për mua, fakti që qeniet njerëzore kanë bërë që rrotullimi i Tokës të ndryshojë është disi i mahnitshëm”.

Por ndërsa shkrirja e akullit mund të ngadalësojë rrotullimin e Tokës, ka një tjetër faktor në lojë kur bëhet fjalë për matjen globale të kohës, sipas raportit: proceset në thelbin e Tokës.

Bërthama e lëngshme e planetit rrotullohet në mënyrë të pavarur nga guaska e jashtme e ngurtë. Nëse bërthama ngadalësohet, guaska e ngurtë përshpejtohet për të ruajtur momentin, tha Agnew, dhe kjo është ajo që po ndodh aktualisht.

Dihet shumë pak për atë që po ndodh afërsisht 2896 km nën sipërfaqen e Tokës dhe nuk është e qartë pse shpejtësia e bërthamës po ndryshon. “Është thellësisht e paparashikueshme,” tha Agnew. Por ajo që është e qartë, sipas studimit, është se pavarësisht nga shkrirja e akullit polar që ushtron një ndikim ngadalësues, në përgjithësi rrotullimi i Tokës po përshpejtohet. Kjo do të thotë se së shpejti botës do t’i duhet të zbresë një sekondë për herë të parë.

“Një sekondë nuk tingëllon shumë,” tha Agnew, por sistemet kompjuterike të krijuara për aktivitete të tilla si transaksionet e bursës duhet të jenë të sakta deri në një të mijtën e sekondës.
Shumë sisteme kompjuterike kanë softuer që u mundëson të shtojnë një të dytë, por pak prej tyre kanë aftësinë për të zbritur një të tillë. Njerëzit do të duhet të riprogramojnë kompjuterët, duke prezantuar mundësinë e gabimit.

“Askush nuk e kishte parashikuar me të vërtetë që Toka do të përshpejtohej deri në pikën ku mund të na duhej të hiqnim një sekondë të brishtë,” tha Agnew.

Scambos, glaciologu i Universitetit të Kolorados, tha se “çështja e madhe” e studimit është se ai tregon se “ndryshimet nga thelbi i Tokës tani po priren jenë më të mëdha se tendencat në humbjen e akullit nga polet – edhe pse humbja e akullit është rritur në dekadën e fundit.”

“Është një moment ‘përsëritës’ për disa aplikacione kompjuterike,” tha ai për CNN, por për shumicën e njerëzve jeta do të vazhdojë si zakonisht. Për Agnew, gjetjet mund të jenë një mjet i fuqishëm për të lidhur njerëzit me mënyrat se si po ndryshojnë planetin. “Të jesh në gjendje të thuash kaq shumë akull është shkrirë sa që në fakt ka ndryshuar rrotullimin e Tokës me një sasi të matshme, mendoj se të jep kuptim”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts