Si po ndryshon përbërja e Parlamentit pas 25 prillit! Nga Ruçi te Najada Çomo e Tom Doshi, kush janë kandidatët që u tërhoqën pas zgjedhjeve. Legjislatura e re parlamentare nis…


MARIGLEN KUME/ Qytetarët shqiptarë nuk do të shohin në Parlament të gjithë ata që mandatuan për t’i përfaqësuar.

parlamenti i ri-ruci-como-tom doshi

Kjo, për shkak se pas zgjedhjeve të 25 prillit, disa prej atyre që ishin në listën e deputetëve dhe sipas rezultatit të votave fituan mandatin e deputetit, një nga një janë tërhequr. Shiritin e tërheqjeve e preu kryetari i Partisë Social Demokrate, Tom Doshi.

Në zgjedhjet e 25 prillit, Doshi ishte i pari në listën e PSD-së në Qarkun e Shkodrës dhe në Qarkun e Tiranës. Por Doshi dha dorëheqjen në mesnatë, orët e para të datës 26 prill, kur kishte nisur numërimi i votave që u hodhën në kutitë e votimit një ditë më parë. Në përfundim të numërimit të votave, Tom Doshi, sipas votave, u votëbesua që të përfaqësonte elektoratin e tij në Qarkun e Shkodrës dhe në Tiranë, por faktikisht në shtator nuk do ta shohim në Parlament, pasi Doshi refuzoi marrjen e mandatit. Kujtojmë që Doshi është person i shpallur non grata nga SHBA dhe gjatë fushatës, ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë kërkoi që KQZ të mos e regjistronte kandidaturën e tij. Të njëjtën kërkesë pati edhe Partia Demokratike, e cila e interpretoi vendimin e DASH për ta shpallur

Doshin si person non grata, si një vendim të një shteti të huaj për ta deportuar. Kjo masë nga një shtet i huaj është subjekt i ligjit të dekriminalizimit në vendin tonë, që pengon një person për t’u zgjedhur përfaqësues në Parlament. Ndërkohë, më vonë dha dorëheqjen nga jeta politika dhe duke refuzuar automatikisht mandatin e deputetit, por edhe çdo post nga Partia Socialiste Gramoz Ruçi, i cili 4 vitet e fundit drejtoi Parlamentin. Ruçi u zgjodh deputet në Qarkun e Fierit, duke marrë më shumë se 10 mijë vota preferenciale, por në Kongresin e PS-së Gramoz Ruçi lajmëroi se do të tërhiqej nga politika aktive pas 30 viteve angazhim. Ndërkohë, vetëm ditën e djeshme Kryeministri Rama lajmëroi se ishte tërhequr nga mandati i saj edhe drejtoresha e Infektivit, Najada Çomo, e cila ishte e dyta në listën e PSsë në Qarkun e Tiranës.

AMBASADA E SHBA KËRKON LARGIMIN E BERISHËS NGA POLITIKA

Teksa tri ndryshime në Parlamentin e ri tashmë janë të njohura publikisht, me vëmendje pritet se cili do jetë fati i Sali Berishës në politikë. Pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare, ai u shpall person non grata së bashku me familjen e tij nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Tashmë presioni është ndaj kryedemokratit, që në rastin e Tom Doshit kërkoi që për shkak të vendimit të DASH të shpallte Doshin subjekt të ligjit të dekriminalizimit. Ndërkaq, nuk ka mbetur më pak aktive në kërkesën e saj edhe ambasada e SHBA në vendin tonë. Kryediplomatja Kim kërkoi nga kryedemokrati Basha që të marrë vendimin e duhur në shtator

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.