Sidnei i jep fund izolimit 4-mujor

14:20 11/10/2021

Kryeministri  i Uellsit tĂ« ri jugor e quajti njĂ« ditĂ« tĂ« madhe pĂ«r vendin

Kafenetë, palestrat dhe restorantet në Sidnei kanë mirëpritur klientët plotësisht të vaksinuar pas izolimit të rreptë katërmujor. Ndërkohë shumë të tjerë kanë shijuar ribashkimet dhe vizitat e parashikuara në shtëpitë e të afërmve dhe miqve.

Qyteti mĂ« i madh i AustralisĂ« , ka qenĂ« nĂ« izolim pĂ«r 106 ditĂ«, teksa Ă«shtĂ« pĂ«rballur me variantin Delta. NĂ« Uellsin  e  Ri Jugor shkalla e vaksinimit ka arritur nĂ« mbi 70 pĂ«r qind pĂ«r qytetarĂ«t mbi moshĂ«n 16-vjeçare.

“UnĂ« e shoh kĂ«tĂ« si njĂ« ditĂ« lirie ,Ă«shtĂ« ditĂ« e madhe pĂ«r shtetin tonë”, ka thĂ«nĂ« kryeministri  i Uellsit tĂ« Ri Jugor, Dominic Perrottet.

Disa kufizime pĂ«r organizime masive vazhdojnĂ« tĂ« zbatohen, dhe shkollat ende nuk janĂ« rihapur plotĂ«sisht. Autoritet shĂ«ndetĂ«sore  kanĂ« bĂ«rĂ« thirrje pĂ«r njĂ«  hapje graduale tĂ« vendit , pĂ«r tĂ« parandaluar rritjen e rasteve.

Si Australia, ashtu edhe Zelanda e Re, kanĂ« ndĂ«rmarrĂ« masa drastike  pĂ«r tĂ« luftuar pandeminĂ«, çka ka rezultuar me rĂ«nie modeste tĂ« shkallĂ«s sĂ« infektimeve dhe vdekshmĂ«risĂ«.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.