“Siguria e Ukrainës është siguria e gjithë Evropës”, presidenti gjerman përfundon takimin me homologun ukrainas, thirrje Rusisë…

siguria e ukraines eshte siguria e gjithe evropes presidenti gjerman perfundon takimin me homologun ukrainas thirrje rusise
siguria e ukraines eshte siguria e gjithe evropes presidenti gjerman perfundon takimin me homologun ukrainas thirrje rusise

Kancelari gjerman Olaf Scholz kia udhëtuar ditën e sotme drejt Kievit kua ka takuar presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskiy. Në një konferencë për shtyp Scholz tha se ai dhe Zelenskiy kishin folur për sanksionet dhe rëndësinë e masave parandaluese, duke shtuar:

“Nuk ka arsye të mira për aktivitetet në kufirin ukrainas. Sovraniteti dhe integriteti territorial i Ukrainës nuk është i negociueshëm. Ne presim që Rusia të ndërmarrë hapa të qartë për të zgjidhur situatën.”

Ndërkohë Zelenskiy ka thënë:

“Siguria e Ukrainës është siguria e gjithë Evropës”

Kancelari gjerman ditën e nesërme do të udhëtojë drejt Moskës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts