Simptomat e para të një shtatzënie jashtë mitre, Edlira Bylykbashi: Ja shkaqet dhe faktorët e riskut

simptomat e para te nje shtatzenie jashte mitre edlira bylykbashi ja shkaqet dhe faktoret e riskut
simptomat e para te nje shtatzenie jashte mitre edlira bylykbashi ja shkaqet dhe faktoret e riskut

TIRANE

Shtatzënia ekstrauterine ndodh atëherë kur veza e fekonduar nuk implantohet në mitër por diku tjetër (vendoset dhe fillon të zhvillohet jashtë uterusit). Vendi ku më shpesh ndodh implantimi është në njërin prej tubave të Falopit, prandaj shpeshherë këto shtatzëni njihen ndryshe edhe si shtatzëni tubare.

Zhvillimi i shtatzënisë jashtë mitre mund të dëmtojë tubat apo vendin ku zhvillohet dhe konsiderohet urgjencë mjekësore pasi rrezikon jetën e gruas dhe çon në humbje të shtatzënisë.
Zakonisht zbulohet midis javës së 5-të dhe të 10-të të zhvillimit të shtatzënisë.
E ftuar në Vila24 gjinekologia Edlira Bylykbashi zbuloi për moderatoren Anila Cela disa nga arsyet.

[embedded content]

“Arsyeja më e zakonshme e shtatzënisë jashtë mitrës është dëmtimi i tubave të mitrës që shkakton bllokim apo ngushtim.
Po ashtu, mund të ketë edhe problem me muret e mitrës, që zakonisht tkurren dhe bartin vezën e pllenuar në mitër. Infektimet e pelvikut dhe apendiksit mund të shkaktojnë tubin që të përdridhet apo të ngjitet, kështu që e vonon kalimin e vezës dhe lejon vezën të mbarësohet në tub. Megjithatë, në shumicën e rasteve, mbarësimi i vezës në tub nuk është i ditur. Në disa raste kjo formë e shtatzanisë mund të shfaqet pa asnjë arsye konkrete, megjithëse më të rrezikuara janë gratë të që kanë pasur më parë një episod të tillë”- tha Bylykbashi për News24.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts