Singapori raporton 1,101 raste të reja me COVID-19

Singapori raportoi 1,101 raste të reja me COVID-19 të enjten, tha Ministria e Shëndetësisë (MOH).

Nga rastet e reja, 1,050 ishin në komunitet, 41 u raportuan në konviktet e migrantëve dhe 10 ishin raste të importuara, duke e çuar numrin total në vend në 267,150.

Një total prej 991 rastesh COVID-19 janë shtruar aktualisht në spitale, me 194 që kërkojnë plotësim oksigjeni në repartin e përgjithshëm, nëntë janë të paqëndrueshëm dhe nën monitorim të ngushtë në njësitë e kujdesit intensiv (ICU), dhe 60 raste janë të sëmurë rëndë dhe të intubuar në ICU. Shkalla aktuale e përdorimit të përgjithshëm të ICU është 56.4 përqind.

Nëntë pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga ndërlikimet për shkak të infeksioneve COVID-19, duke e çuar numrin e vdekjeve në 735, tha ministria.

Ministria tha gjithashtu të enjten se ka zbuluar dy raste të importuara COVID-19 të cilët kanë rezultuar pozitivisht paraprakisht për variantin Omicron më 2 dhjetor. Të dy rastet u izoluan pas mbërritjes në Singapor më 1 dhjetor dhe nuk kishin ndërvepruar në komunitet . Aktualisht nuk ka asnjë provë për ndonjë transmetim në komunitet nga këto raste.

Rastet aktualisht po shërohen në repartet e izolimit në Qendrën Kombëtare të Sëmundjeve Infektive. Të dy janë plotësisht të vaksinuar dhe kanë simptoma të lehta të kollës dhe gërvishtjes së fytit.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.