Siri/ Thyerja e burgut të IS shkakron përleshje, dhjetëra persona kanë mbetur të vrarë

Luftimet intensive po zhvillohen në veri-lindje të Sirisë pasi luftëtarët e Shtetit Islamik (IS) u përpoqën të largonin të burgosurit nga një burg i drejtuar nga kurdët.

Forcat e udhëhequra nga kurdët të mbështetur nga sulmet ajrore të SHBA-së kanë luftuar me militantët në qytetin Hasaka që nga e enjtja. Sulmi në burgun Ghwayran është një nga më ambiciozët e grupit që nga humbja e tij në Siri gati tre vjet më parë.

Vendi i mbipopulluar strehon 3,500 anëtarë të dyshuar të IS, duke përfshirë disa nga udhëheqësit e tij, thotë një grup monitorues.

Qindra xhihadistë janë rikapur që nga shpërthimi, por disa janë ende në arrati, tha Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut. Forcat kurde të sigurisë kanë rrethuar burgun dhe po luftojnë për kontrollin e lagjeve aty pranë.

Banorët janë larguar nga shtëpitë e tyre. Observatori Sirian thotë se të paktën 28 ​​forca kurde të sigurisë janë vrarë, së bashku me pesë civilë dhe 58 anëtarë të IS.

Ndërkohë IS pretendoi në një video më 22 janar se shumë nga anëtarët e tij ishin liruar në sulmin në burg. Pamjet dukeshin gjithashtu se tregonin militantët duke mbajtur një numër pengjesh.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com