“Sistemi suedez, i paaftë të ndalojë provokimet”, Turqia nuk toleron Suedinë: Kemi shqetësime për anëtarësimin në NATO

Ministri i Jashtëm i Turqisë ka deklaruar sot se dështimi i Suedisë për të parandaluar protestat e djegies së Kuranit ngre “shqetësime sigurie” në lidhje me anëtarësimin e mundshëm të vendit në NATO.

Javën e kaluar një libër i shenjtë Kuran u dogj jashtë një xhamie në Stokholm nga një refugjat iraken.

Hakan Fidan tha se Turqia do ta miratonte anëtarësimin e Suedisë nëse kombi “përfundon detyrat e shtëpisë” dhe vazhdon përpara me përpjekjet për të adresuar shqetësimet e Ankarasë zyrtare.

“Fakti që sistemi suedez i sigurisë është i paaftë të parandalojë provokimet dhe po paraqet një imazh të një vendi që sjell probleme në NATO dhe po na bën të mendojmë në aspektin strategjik dhe të sigurisë”, u shpreh Fidan.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts