Situata e Covid-19, Turqia synon turizëm të suksesshëm përmes certifikatave të sigurisë

Turqia po përgatitet në mënyrë serioze për të thithur sa më shumë turistë të huaj këtë verë, pas një periudhe të gjatë mbylljeje si pasojë e Covid 19 dhe që i ka shkaktuar ekonomisë dëmë të shumta.

Certifikata e Turizmit të Sigurt që vërteton pajtueshmërinë me standardet globale të sigurisë për çdo vend ku një turist mund të shkojë do të jetë e disponueshme, përfshirë aeroportet, ambientet e akomodimit, restorantet, kafenetë, mjediset e kulturës, artit, objektet e turizmit detar etj.

Turqia e bëri këtë certifikatë të detyrueshme për të gjitha objektet e akomodimit me një kapacitet shtrati prej 30 e lart. Turqia gjithashtu i ka dhënë përparësi personelit të turizmit brenda fushës së programit kombëtar të vaksinimit dhe është gati për verën e vitit 2021 me standarde të larta sigurie. Ministri i Kulturës dhe Turizmit, Mehmet Nuri Ersoy, foli rreth përgatitjeve për sezonin veror 2021 në një ngjarje të ndjekur nga ambasadorët e misioneve të huaja në Turqi nga 21 deri më 23 maj.

“Turqia ishte një nga vendet e para që nisi një Program të Çertifikimit të Turizmit të Sigurt në Qershor 2020”, tha Z. Ersoy. “Në vitin 2020, ne mirëpritëm 16 milion vizitorë në vendin tonë. Siguria e Turizmit ka qenë përparësia jonë kryesore gjatë vitit të fundit me një program çertifikimi që është bërë një nga praktikat më të mira në të gjithë botën.

Me praktikat dhe masat e sigurta, efektive dhe të disiplinuara që kemi kryer, programi ynë i çertifikimit është bërë një nga implementimet më të suksesshme në botë dhe kemi pasur një sezon të suksesshëm Së pari, ne e bëmë certifikimin të detyrueshëm për objektet e akomodimit me 30 shtretër dhe më lart, dhe pastaj rritëm frekuencën e inspektimeve për të siguruar që bizneset e çertifikuara të ruajnë çertifikimin e tyre.

“Në programin tonë kombëtar të vaksinimit, më shumë se 27 milion doza të vaksinave janë aplikuar deri më sot për qytetarët turq. Programi i vaksinimit, në të cilin ne i japim përparësi punonjësve të turizmit, do të vazhdojë të përshpejtohet në qershor.” 2021 do të jetë një vit i sigurisë në sezoni i turizmit “tha Ministri Ersoy,”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.