Situata e energjisë/ Putin gjen fajtorin: Europa bëri gabimin më të madh duke hequr dorë nga kontratat afatgjata me Rusinë, çmimi i gazit theu çdo rekord

Presidenti rus Vladimir Putin, duke iu referuar sot situatës në tregun e energjisë së gazit në Evropë, tha se Europa ishte përgjegjës për politikën e gabuar të KE që  refuzoi kontratat afatgjata për furnizimin me gaz natyror me Rusinë dhe u kthye në tregjet vendore.

“Komisioni Evropian bëri një gabim kur donte të hiqte dorë nga kontratat afatgjata dhe iu drejtua tregtisë së gazit në bursë. Praktika e partnerëve tanë evropianë ka konfirmuar edhe një herë se ata bënë gabime. Ne ende po flisnim me përbërjen e mëparshme të Komisionit Evropian dhe e gjithë politika e tij ishte të hiqte qafe të ashtuquajturat kontrata afatgjata. Ata po përballeshin me kalimin në tregtinë e aksioneve të gazit dhe vërtetuan se sot është absolutisht e qartë se kjo politikë është e gabuar. Si rezultat, çmimi i gazit natyror ka thyer të gjitha rekordet historike: sot po afrohet 2,000 dollarë për mijë metra kub, që është më shumë se dhjetë herë më e lartë se çmimi mesatar i vitit të kaluar ,” tha presidenti rus.

Evropa, e cila furnizon rreth një të tretën e nevojave të saj për gaz me furnizime nga Moska, ka thënë prej vitesh se dëshiron të diversifikojë burimet e saj të furnizimit, pa asnjë rezultat.

Presidenti rus tha gjithashtu se Rusia, bazuar në rezultatet e këtij viti, mund të furnizojë përsëri Evropën me hidrokarbure, përfshirë gazin, në sasi rekord. Në të njëjtën kohë, ai vuri në dukje se Rusia ishte dhe është një furnizues i besueshëm i gazit natyror në Azi dhe Evropë, pasi i përmbush plotësisht të gjitha detyrimet e saj të përcaktuara në kontrata të tilla.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.