Situata e qëndrueshme e pandemisë, Suedia shfuqëzon të gjitha masat anti-Covid me 29 shtator

Suedia planifikon që më 29 shtator të shfuqizojë të gjitha masat anti-Covid, për shkak të përqindjes së madhe të imunizimit të banorëve dhe përqindjes së ulët të vdekjeve.

Lajmi është bërë me dije nga ministrja e Shëndetësisë, Lena Halengren dhe drejtori për Shëndet Publik, Johan Karlson.

Vendimi për shfuqizimin e masave bazohet në përqindjen e lartë të personave të imunizuar dhe përqindjes së ulët të vdekjeve nga COVID-19, transmeton Telegrafi.

Deri më sot në Suedi janë vaksinuar me nga dy doza rreth 70 për qind e të rriturve, derisa përqindja e përgjithshme e qytetarëve të vaksinuar mbi 18 vjet me të paktën një dozë, është 81.6 për qind.

Në dy javët e fundit, Suedia ka përqindjen e tretë më të ulët nga COVID-19 në Evropë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *