Situata në Sudan/ “Po shkon drejt shkatërrimit”, shefi i OKB-së thirrje donatorëve: Ndërhyni të frenojmë katastrofën

situata ne sudan po shkon drejt shkaterrimit shefi i okb se thirrje donatoreve nderhyni te frenojme katastrofen

Shefi i OKB-së, Antonio Guetteres tha se Sudani po shkon drejt vdekjes dhe shkatërrimit, teksa u kërkoi donatorëve të ndërhyjnë dhe të frenojnë katastrofën që po shpaloset.

“Shkalla dhe shpejtësia e zbritjes së Sudanit drejt vdekjes dhe shkatërrimit është e paprecedentë. Pa mbështetje të fortë ndërkombëtare, Sudani mund të bëhet shpejt një vend i paligjshmërisë, duke rrezatuar pasiguri në të gjithë rajonin,” tha Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara në një konferencë premtuese.

Ushtria sudaneze, e udhëhequr nga Abdel Fattah al-Burhan, që nga 15 prilli po lufton me forcat paraushtarake të komanduara nga ish-zëvendësi i tij Mohamed Hamdan Daglo, pasi të dy ranë në një luftë të ashpër për pushtet. Kombet e Bashkuara kanë dy apele për trajtimin e krizës – reagimin humanitar brenda Sudanit dhe reagimin e refugjatëve jashtë kufijve të tij, shkruajnë mediat e huaja. Apelimet kanë nevojë për 3 miliardë dollarë këtë vit, por janë më pak se 17 për qind të financuara deri më tani.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts