Situata në veri të Kosovës, Kurti del në konferencë për mediat, reagon për deklaratat e Vuçiç: S’bëhet fjalë për targat, por për kundërshtimin e nismës franko-gjermane

situata ne veri te kosoves kurti del ne konference per mediat reagon per deklaratat e vucic sbehet fjale per targat por per kundershtimin e nismes franko gjermane
situata ne veri te kosoves kurti del ne konference per mediat reagon per deklaratat e vucic sbehet fjale per targat por per kundershtimin e nismes franko gjermane

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka dalë sot në një konferencë për mediat, pasi situatë së krijuar në veri të vendit.

Ndër të tjera ai tha se të gjitha reagimet e presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, për situatën e fundit në veri të vendit, janë si pasojë e kundërshtimit të draft-dokumentit franko-gjerman për dialogun.

“Bëhet fjalë vetëm për refuzimin që ata ia kanë bërë propozimit të Parisit dhe të Berlinit. Janë intensifikuar kërcënimet dhe përpjekjet e Vuçiçit për destabilizimin e situatës në vendin tonë dhe këto kërcënime janë praktikisht të orientuara në drejtim të qytetarëve të vendit tonë nëpërmjet ngjalljes së frikës dhe panikut. Kjo tregon qartë që presidenti i Serbisë koordinohet me Rusinë e Kinën ndërsa gënjen e zhgënjen SHBA-në dhe BE-në. Institucionet po vazhdojnë me realizimin e lehtësuar të procesit të regjistrimit të targave ilagele në ato RKS – të shtetit tonë të pavarur, përfshirë edhe zbatimin e sekuencuar të vendimit të fundit të Qeverisë të datës 28 tetor 2022”, ka theksuar Kurti.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts