Situatë alarmante me zjarret në Rugovë, FSK evakuon banorët. Shihni pamjet

Zjarri ka përfshirë rajonin e Bjeshkëve të Rugovës dhe si pasojë e temperaturave të larta nuk po arrihet të mbahet nën kontroll. FSK ka evakuuar banorët nga zonat ku zjarri ka arritur shumë afër shtëpive të banimit dhe po rrezikon jetën.

Banorët e kësaj treve kanë treguar për ‘Radio 1’ se, Ushtria e Kosovës së bashku me Policinë e Kosovës dhe me pjesëtarët amerikanë të KFOR-it, kanë larguar banorët e disa pjesëve të Rugovës ku zjarri i është afruar shumë shtëpive të banimit.

Ata janë nisur drejt qytetit të Pejës. Vatra të zjarrit janë hapur në zonën e Rugovës, ndërsa sipas banorëve atje, këtë herë flakët janë në afërsi të shtëpive.

Ndërkohë kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri, ka bërë thirrje që vetëm personat zyrtarë të vizitojnë zonat ku zjarri nuk ka mundur të vihet nën kontroll.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.