Situatë apokaliptike në Greqi/ Ishujt Rodos, Korfuz, Karystos, Aegio në flakë, shpërthime të vazhdueshme

situate apokaliptike ne greqi ishujt rodos korfuz karystos aegio ne flake shperthime te vazhdueshme

Greqia në luftë me flakët, teksa temperaturat shënojnë vlerat maksimale dhe ishujt e saj më të njohur janë përfshirë nga zjarret. Shpërthime të reja flakësh në Rodos dhe Korfuz mëngjesin e së hënës.

Gjatë gjithë natës forcat e zjarrfikësve luftuan me flakët së bashku me vullnetarë në Rodos, Korfuz, Agios, Karystos dhe Ylikis, ndërsa me dritën e parë të ditës nisën të veprojnë edhe mjetet ajrore, duke luftuar me flakë të reja dhe në fronte të shumta.

Aktualisht ka një rindezje të madhe të zjarrit në Rodos, siç theksoi pak kohë më parë gjatë një konference urgjente, shefi i zjarrfikësve Vassilis Vathrakogiannis .

Në veçanti, siç tha shefi i zjarrfikësve, rigjallërimi është pranë vendbanimit Asklipieio në drejtim të jugut. Për përballimin e tij po punojnë forca të forta tokësore dhe nga ajri do të operojnë periodikisht në zonën më të gjerë të zjarrit 8 avionë, si dhe 10 helikopterë. Sipas Policisë, fshati është evakuuar.

Korfuzi

Në Korfuz, zjarri është ndezur në pjesën verilindore të ishullit dhe në jug të Perithias, por sipas zjarrfikësve nuk ka arritur ende asnjë vendbanim.

Sipas informacioneve të zjarrfikësve, mëngjesin e së hënës ka pasur një rigjallërim të rëndë në zonën e Viglaturit.

Gjatë natës u dërgua një mesazh nga 112 për evakuimin e zonave të Santa, Megoula, Porta, Palaia Perithia, Sinies, Viglaturi, Nisaki, Rou, Katabolo, Kentoma, Tritsi, Kokkokilas, Sarakiniatika, Plagia, Kalami, Vlahatika dhe Kaballeraina.

Në deklaratat e tij, kryetari i bashkisë së Korfuzit të Veriut, Giorgos Mahimaris, flet për zjarrvënie , pasi zjarri shpërtheu njëkohësisht në tre vende të ndryshme në shpatet e malit Pantokratoras. Ai vetë ishte në front që në momentin e parë, shkoi në të gjitha zonat e diskutueshme dhe formuloi vlerësimin e zjarrvënieve.

  • foto galeri
  • foto galeri

Eubeja

Në pjesën e përparme në Platanisto Karystos  në Evia, sipas informacioneve të zjarrfikësve, ka ende shpërthime të shpërndara ndërsa deri më tani vendbanimet Platis Gialos, Livadi, Kastri, Potami, Pernaraki dhe Platanistos janë evakuuar pas mesazheve të dërguara përmes 112 për banorët e zonave.

Sipas zjarrfikësve, ka pasur një shpërthim të ri në mëngjes.

Në Evia , ku fryjnë erëra të forta, po operojnë 77 zjarrfikës, 25 automjete, tre grupe njësish këmbësore dhe tre avionë dhe dy helikopterë.

Aegio, Ylikis

Në Aigio janë evakuuar në mbrëmje, fshati Banka dhe vendbanimi Kastro Aegialia, pasi zjarri vazhdon të digjet në një kodër aty pranë. Zjarrfikësit po përpiqen të parandalojnë që zjarri të kalojë në autostradë dhe deri më tani ia kanë dalë.

Zjarri në Yliki është në vazhdim, ku nuk rrezikohet asnjë vendbanim dhe për shuarjen e tij po punojnë 60 zjarrfikës, 21 automjete, tre grupe njësish këmbësorie, dy helikopterë dhe dy avionë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts