Situatë e pazakontë në Turqi/ Zjarret në jug vazhdojnë të shkrumbojnë mijëra hektarë pyje, përmbytjet në lindje shembin 6 shtëpi, evakuohen banorët

Prej më shumë se 5 ditësh në pjesën e Egjeut në Turqi, vijojnë përpjekjet për shuarjen e zjarreve masive.

Situata është përmirësuar disi në pyjet e Manavgatit, por ende forcat zjarrfikëse nga toka por edhe nga ajri po mundohen të vënë flakët nën kontroll.

Turqi

E njëjtë vijon situata edhe në qytezën Marmaris. Vatrat janë fikur në disa zona por gjendja mbetet serioze. Vënia e flakëve nën kontroll është e vështirë edhe për shkak të erës që fryn në zonë.

Banorë të shumë fshatrave janë evakuuar ndërsa autoritetet u kanë mundësuar strehim dhe ushqim.

Ndërkohë në një pjesë tjetër të vendit, qyteti i Vanit ka qenë nën pushtetin e reshjeve. Sasia e madhe e shiut dhe breshëritë shkaktoi përmbytje. Për pasojë të paktën 6 shtëpi u shembën ndërsa disa banorë rrezikuan jetën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *