Situatë e tensionuar në Guine, ushtria merr peng presidentin, publikohen pamjet (VIDEO)

Guinea është tani në kontrollin e ushtrisë pas një grushti shteti.

Elita e ushtarëve ka publikuar një video ku tregon se kanë rrëzuar qeverinë. Në pamje të tjera, ata tregojnë se kanë marrë peng presidentin e vendit, Alpha Conde.

E gjitha nisi në orët e para të mëngjesit, ku pati raportime për të shtëna në pallatin presidencial në Conakryju. Kujtojmë se trazirat kanë qenë të shumta vitet e fundit në Guine, pasi shumica e popullsisë ishte kundër qeverisjes së vendit nga Conda.

Madje janë regjistruar dhe protesta të shumta, si dhe janë shënuar dhjetëra të vrarë

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *