”Situatë e vështirë”, Peleshi zhvendoset në Gjorm të Selenicës: Të gjithë banorët evakuohen. Nuk ka informacione për të lënduar


Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, ka dhënë informacion në lidhje me zjarret në Gjormë të Vlorës. Ai u shpreh se deri më tani nuk ka informacione për persona të lënduar, por vetëm për shtëpi të dëmtuara.

peleshi

Peleshi tha për gazetarët se po luftohet për të shmangur zjarrin në drejtim të fshatit Gumenicë. Ai përsëriti apelin për evakuimin e banorëve.

Vatrat janë më pak agresive sesa para një ore. Është punuar me dy helikopterë. Tani po vazhdon punën një helikopter më i vogël. Kemi patur edhe prekje banesash, por fatmirësisht deri tani sipas informacioneve që kemi kanë qenë në pjesën e fshatit Gjormë që nuk na raportohet të ketë patur banorë dhe në fshatin Gumenicë lart ku shtëpitë janë të vjetra. Po luftojmë dhe po përpiqemi që të shmangim përfshirjen e shtëpive të fshatit Gumenicë poshtë. Forcat e policisë janë aty. Kanë kontakt me forcat e veta në fshat dhe evakuojnë familjet që janë të ekspozuara ndaj rrezikut. Përsëris apelin tim ndaj familjarëve, ata që në këto kushte mund ta ndjekin, për komunitetin përreth, për të afërmit e tyre që kanë mundësi të na ndihmojnë për të evakuuar njerëzit. Jeta e njerëzve për ne është kryesore. Nuk kemi raportime për lëndime deri tani. Shpresojmë që edhe kjo vatër të mbyllet pa patur të lënduar. Dëme materiale dukshëm ka. Ka edhe pemë të vjetra të djegura. Ka edhe banesa të prekura. Kemi forca mjaftueshëm për ta mbajtur nën kontroll”, tha Peleshi.

Ndërkohë kryeministri Edi Rama ka njoftuar se po shtohen forcat e ndërhyrjes nga toka. Sipas tij prioritet kryesor mbetet evakuimi i banorëve.

Prioriteti kryesor mbetet evakuimi i banorëve të cilët duhet të veprojnë sipas urdhrave të strukturave të Mbrojtjes Civile për evakuim”, shkruan Rama.

© Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *