Skandal i përsëritur, Mali i Zi referon sërish Kosovën me fusnotë

Mali i Zi vijon ti referohet Kosovës me fusnotë edhe pse e ka njohur zyrtarisht si shtet në vitin 2008.

Më 4 gusht, ministrja e Shoqërisë Digjitale dhe e Mediave për Malin e Zi, Tamara Srzentiç i ka dërguar ftesë zyrtare ministers së Ekonomike, Artane Rizvanolli për pjesëmarrje në Samitin digjital të Ballkanit Perëndimor që mbahet në shteti malazez më 11-13 tetor.

Znj.Rizvanolli në ftesë cilësohet si përfaqësuese e Kosovës*. Këtë fusnotë e përdorin për Kosovën vetëm vendet që nuk e njohin si shtet.

  • foto galeri

Si nga Kosova dhe Mali i Zi nuk ka reagim për këtë çështje e cila së fundmi ka ndodhur në 8 dhjetor të 2020, ku qeveria malazeze në një vendim të Ministrisë së Shëndetësisë për masat e reja antiCovid e shkroi emrin e Kosovës me fusnotë, por cilësimi u korrigjua më vonë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.