Skandal në Bundestag

21:20 08/03/2021

Deputeti kristiandemokrat mori 25% për kontrata maskash

Shuplakë në fytyrë për CDU-në, partinë e kryesuar për disa vite nga Angela Merkel, mund të konsiderohet skandali korruptiv në blerjen e maskave kundër koronavirusit. Skandali ka në qendër deputetin kristiandemokrat Nikolas Loebel.

Njeriu i kancelares akuzohet se ka përdorur mandatin e tij si deputet për të siguruar disa marrëveshje për furnizimin me maska anti-Covid, që i kanë garantuar një fitim prej të paktën 250 mijë eurosh.

MegjithĂ« kĂ«tĂ« skandal, ky lobist qĂ« qarkullonte shpesh nĂ« shtete tĂ« varfra tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor duke ofruar mbĂ«shtetje politike pĂ«r qeveritĂ«, ngurroi pĂ«r dite me radhĂ« tĂ« dorĂ«hiqej nga mandati i deputetit, qĂ« dĂ«shironte ta mbante deri mĂ« 31 Gusht.  

I gjendur nën një presion të madh nga opinion publik dhe nga partia, vetëm këtë të hënë 34-vjeçari e ka dorëzuar mandatin e tij në Bundestag. Skandali ka tronditur opinionin publik, ndërsa mediat gjermane e kanë etiketuar deputetin si zhvatës dhe të babëzitur.

Ai ka përdorur pandeminë për të ndërmjetësuar disa marrëveshje për shitjen e maskave në zonën e tij elektorale duke u kthyer nga tregtar në vend që të ishte shërbëtor i popullit.

Mediat gjermane kanë publikuar letrat që deputeti kristiandemokrat u kishte dërguar kompanive të ndryshme për furnizimin me maska, çka i ka sjellë atij fitime të mëdha në kohën e pandemisë 25% komision ose 250,000 euro për çdo dërgesë me maska anti-Covid 19.

NĂ« sondazhet elektorale gjĂ«rat nuk dukeshin shumĂ« mirĂ« pĂ«r CDU-nĂ« nĂ« rajonin e Baden-WĂŒrttemberg edhe pĂ«rpara skandalit tĂ« maskave ku partia qĂ« udhĂ«hiqej dikur nga Angela Merkel shĂ«non rĂ«nie nĂ« 17 pĂ«rqind mbĂ«shtetje popullore para zgjedhjeve rajonale mĂ« 14 Mars.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.