Skandal në Kishën Katolike në Francë/ Mbi 3 mijë priftërinj të akuzuar për abuzime seksuale

Një skandal ka përfshirë Kishën Katolike në Francë. Sipas një raporti mijëra pedofilë kanë vepruar brenda kishës që nga viti 1950.

Hulumtimi i komisionit që publikoi raportin kishte zbuluar midis 2,900 dhe 3,200 priftërinjve pedofilë ose anëtarëve të tjerë të kishës.

Jean-Marc Sauve tha  për agjencinë e lajmeve AFP se raporti i plotë i komisionit do të dalë të martën pas dy vitesh e gjysmë kërkimesh bazuar në arkivat e kishës, gjykatës dhe policisë, si dhe intervistat me dëshmitarët.

Raporti, për të cilin Sauve tha se është 2,500 faqe, do të përpiqet të përcaktojë numrin e shkelësve dhe numrin e viktimave.

Ai gjithashtu do të shikojë “mekanizmat, veçanërisht ata institucionalë dhe kulturorë” brenda Kishës që lejuan pedofilët të qëndrojnë dhe do të ofrojë 45 propozime.

Komisioni i pavarur u krijua në vitin 2018 nga Kisha Katolike Franceze në përgjigje të një numri skandalesh që tronditën Kishën në Francë dhe në të gjithë botën.

Para formimit të saj, Papa Françesku miratoi një masë historike që detyron ata që dinë për abuzimin seksual në Kishën Katolike që t’ia raportojnë atë eprorëve të tyre.I përbërë nga 22 profesionistë ligjorë, mjekë, historianë, sociologë dhe teologë, komisioni i komisionit ishte të hetonte akuzat për abuzim seksual të fëmijëve nga klerikët që datojnë në vitet 1950.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *