Skandali detyron Kroacinë të tërheqë dizajnin e Euros

[embedded content][embedded content]

13:33 09/02/2022

Kroacia do të adoptojë Euron si monedhën e saj kombëtare në vitin 2023

Banka kombëtare e Kroacisë njoftoi një konkurs  të ri për modelin e monedhës një euroshe të vendit pas skandalit për plagjiaturë. Skandali shpërtheu për shkak të logos që përmbante një kunadhe që qëndronte në një degë, e që përngjante me një fotografi të shkrepur nga fotografi britanik, Iain Leach, duke nxitur akuza për plagjiaturë.

Pas gjithë zhurmës së madhe të krijuar  në media dhe rrjetet sociale , fituesi tërhoqi dizajnin e tij. Disa orë më vonë, banka kombëtare kroate ka njoftuar për konkursin e ri. Vetë Leach përshëndeti vendimin e dizajnuesit për të tërhequr dizajnin. “Nuk e kam ndërmend të padis askënd. U mor një vendim i duhur dhe këtu mbyllet historia”, është shprehur ai për mediat kroate.

Modelet e tjera fituese përfshijnë  monedhat  me hartën e Kroacisë, shpikësin e njohur Nikola Tesla dhe alfabetin më të vjetër sllav. Nga 27 shtetet anëtare të BE-së, 19  prej tyre tani përdorin Euron si monedhën e tyre.

Sipas një studimi të vitit të kaluar 61% e kroatëve mbështesin kalimin në monedhën Euro, pavarësisht frikës se adoptimi i monedhës mund të çojë në inflacion. Kroacia do të adoptojë Euron si monedhën e saj kombëtare në vitin 2023.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.