Skandali i evakuimeve nga Afganistani, një tjetër ministër jep dorëheqjen në Holandë

Ministrja holandeze e Mbrojtjes ka dhënë dorëheqjen lidhur me trajtimin e evakuimeve nga Afganistani nga qeveria, duke njoftuar lëvizjen e saj një ditë pasi ministri i jashtëm i Holandës dha dorëheqjen .

Të dy figurat e profilit të lartë u akuzuan nga ligjvënësit se mbanin përgjegjësi për reagimin e ngadaltë të qeverisë ndaj rritjes së talebanëve në Afganistan dhe menaxhimin e trazuar të evakuimeve.

Ank Bijleveld, e cila zbuloi largimin e saj nga zyra të premten, fillimisht kishte refuzuar të linte dorëheqjen, por u rishqyrtua pas kritikave të rënda nga anëtarët e partisë së saj Demokristiane.

“Unë doja të përfundoja misionin tonë për t’i sjellë ata që janë ende në Afganistan dhe që mbështeten tek ne në siguri,” tha Bijleveld.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *