Skandali i maskave në Gjermani

11:19 10/03/2021

Dy deputetë japin dorëheqje

Nuk ka të ndalur skandali i shitjes së maskave në Gjermani. Partia në koalicion me kancelaren Merkel ka përjashtuar nga radhët e saj edhe një tjeter deputet.

Georg Nüßlein ashtu si kolegu i tij konservator Nikolaus Löbel u pasurua përmes sigurimit të maskave në krizën e koronavirusit.

Gjatë vitit të kaluar të dy deputetët gjermanë kanë marrë honorare në shuma 6 shifrore për ndërmjetësimin që kanë bërë për kontratat me prodhuesit dhe furnizuesit e maskave. Firma e Löbel ka marrë 250.000 euro honorar për ndërmjetësimin që ka bërë mes një furnizuesi maskash dhe dy sipërmarrjeve private, kurse në ndërmjetësimin që ka bërë Georg Nüslein, përmes një firme të tretë kanë mbërritur në firmën, ku ai është drejtor vetë, një shumë prej 650.000 eurosh.

 Reagimet nĂ« Gjermani pas zbulimit tĂ« aferĂ«s janĂ« shumĂ« tĂ« ashpra. Prokuroria ka nisur hetimet pĂ«r rastin si pĂ«r deputetin Löbel edhe NĂĽĂźlei, tĂ« cilĂ«ve iu Ă«shtĂ« hequr imuniteti. Opozita e ka kritikuar koalicionin qeveritar mes CDU dhe CSU qĂ« ka dĂ«mtuar besimin nĂ« institucionet demokratike.

Afera e maskave e dëmton rëndë koalicionin aktual qeveritar në këtë vit zgjedhor. Afera e maskave dominon tani axhendën dhe po prodhon furtunë për CDU në një situatë të vështirë aktualisht.

NĂ« Shtator zhvillohen zgjedhjet parlamentare nĂ« Gjermani, kurse gjatĂ« vitit ka zgjedhje rajonale nĂ« disa lande. Parimisht deputetĂ«ve gjermanĂ« ju lejohet tĂ« kenĂ« punĂ« dytĂ«sore. Mediat po i kĂ«rkojnĂ« Bundestagut qĂ« tĂ« plotĂ«sojĂ« rregulloret, pĂ«r tĂ« sanksionuar forma tĂ« caktuara tĂ« lejueshme tĂ« lobimit. Grupet parlamentare duhet tĂ« vendosin rregulla tĂ« tilla tĂ« brendshme, me njĂ« mekanizĂ«m sanksionimi disa shkallĂ«sh, nga paralajmĂ«rimi deri tek pĂ«rjashtimi nga grupi parlamentar.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *