Skandali i ndotjes me detin Marmara në Turqi vazhdon të alarmojë qytetarët, fabrika shkarkon ujëra të zeza toksike

Ndërsa Turqia nisi “mobilizimin e saj më të madh dhe më gjithëpërfshirës të pastrimit të detit” ndonjëherë për të shpëtuar Detin Marmara nga murtaja e algave të tepërta, shkarkimi i ujërave të zeza toksike nga një fabrikë plehrash në det pa trajtim ka shkaktuar zemërim të publikut raporton gazeta turke Hurriyet.

Pamjet që tregojnë ujërat e zeza të patrajtuara që derdhen në Detin Marmara nga një fabrikë plehrash në provincën veriperëndimore të rrethit Bandırma të Balıkesir, u bënë virale në mediat sociale, duke shkaktuar një protestë publike.

Duke vënë në dukje se rajoni ku fabrika hedh mbeturinat e saj në det është një zonë e ndjeshme, ekspertët theksuan se cilësia e ujit të shkarkuar nga kjo fabrikë prodhuese e fosfateve duhet të përmbushë standardin e specifikuar.

Ekspertët theksuan se objekti duhet të mbyllet menjëherë derisa të merren masat e nevojshme dhe se gjobat duhet të vendosen nëse vlerat e ujërave të zeza tejkalojnë kufirin e specifikuar.

“Eshtë bërë një ekzaminim në atë zonë dhe vlerat e fosforit janë matur të jenë tre ose katër herë më të larta për 12 muaj. Kur shqyrtuam arsyen, hasëm në fabrikën e plehrave fosfate në rajon, ”tha një ekspert për gazetën turke Hurriyet.

Një pamje tjetër që tregon shkarkimin e mbeturinave nga një impiant për trajtimin e ujërave të ndotura në provincën veriperëndimore të rrethit Dilovası të Kocaeli në përroin Dilderesi trazoi indinjatën.

Duke folur për të përditshmen Hürriyet, zyrtarë nga Ministria e Mjedisit dhe Urbanizimit raportuan se ekipet e inspektimit u dërguan në të dy fabrikën në Bandırma dhe objektin në Dilovası.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.