Skandali i spiunazhit, Italia dëbon 2 zyrtarë rusë

14:21 31/03/2021

Oficeri i marinës italiane kapet duke i dorëzuar dokumente zyrtarit ruse

Tensione mes Italisë dhe Rusisë. Shkak u bë kapja e një oficeri të marinës ushtarake italiane, teksa i dorëzonte dokumente të klasifikuara një zyrtari ushtarak rus të akredituar në ambasadën e këtij shteti në Romë.

Gjatë orëve të mesditës, Ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio njoftoi dëbimin e dy zyrtarëve rusë. Më herët gjatë ditës, Ministria e Jashtme thërriti ambasadorin rus në Romë për rastin në fjalë.

“Kur ambasadori rus në Itali u thirr nga Ministri e Jashtme, i shprehëm notën e protestës së qeverisë italiane dhe e njoftuam për dëbimin e menjëhershëm të dy zyrtarëve rusë të përfshirë në këtë aferë ekstremisht serioze”, tha Di Maio nëpërmjet Facebook.

“Falenderoj shërbimet e inteligjencës dhe të gjitha organizmat që punojnë çdo ditë për sigurinë e shtetit tonë”, shtoi ai.

Ndërkohë, një burim i Kremlinit i cituar nga RIA Novosti, tha se Moska shpreson që marrëdhëniet me Romën të mos cënohen nga rasti në fjalë. Ndërsa Ministria e Jashtme ruse, duke folu për ANSA tha se pala ruse ndihej e trishtuar nga vendimi i Italisë për dëbimin e zyrtarëve të saj.

“Po ekzaminojmë  rrethanat e këtij vendimi. Do të kemi një njoftim për hapat e mundshëm që lidhen me këto masa, që nuk korrespondojnë me nivelin e marrëdhënieve bilaterale”, tha në reagim Ministria ruse.

Ushtaraku italian, kapiten i një frigate dhe zyrtari rus u ndaluan nga njësia ROS e karabinierëve orët e vona të së martës. Burime për mediat italiane thonë se oficeri i marinës akuzohet për krime të rënda që lidhen me spiunazhin dhe sigurinë shtetërore.

Përveç hetimit kriminal, një hetim kanë nisur edhe prokurorët ushtarakë.

Dyshohet se mes materialeve që oficeri i marinës po dorëzonte kishte edhe dokumente të NATO-s.

E para që shprehu mbështetjen ndaj Italisë ishte Britania.

“Mbretëria e Bashkuar qëndron në solidaritet me Italinë dhe veprimet e saj sot, duke ekspozuar dhe ndëmarrë masa kundër aktivitetit destabilizues dhe malinj të Rusisë, që synon të dëmtojë aleatin tonë në NATO”, tha Sekretari i Jashtëm, Dominic Raab në një postim në Twitter./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.