Skandali seksual/ Princit Andrew i hiqen titujt e nderit: Njollë e një shoqërie! Qëndrojmë me viktimat e abuzuara

Princi Andrew humbi te gjithe titujt e nderit pasi prej vitesh u perball ne gjykata me një denoncim per abuzim seksual te Virginia Giuffre.

Këshilltarët votuan njëzëri për mocionin dhe Duka ka humbur tashmë titujt e tij ushtarakë dhe patronazhet mbretërore dhe nuk do të përdorë më stilin Lartmadhëria e Tij Mbretërore. Tani atij i është hequr titulli i nderit, i cili iu dha në vitin 1987 si dhuratë për martesë nga qyteti. Disa këshilltarë kërkuan që Princit Andrew t’i hiqej gjithashtu titulli i tij si Duka i Jorkut dhe në këtë mënyrë të hiqej atë që këshilltari laburist Aisling Musson e quajti “Kjo njollë e një shoqërie ne këtë qytet”.

Andrew është personi i parë që i është hequr ‘liria e qytetit’, iu tha këshilltarëve. Darryl Smalley, anëtari ekzekutiv për kulturën, kohën e lirë dhe komunitetet në këshillin e York-ut, tha:

“Liria e nderit e York-ut është nderi më i lartë që ne, si qytet, mund t’u bëjmë atyre që përfaqësojnë më të mirët e York-ut. Nderin e mbajnë shumë njerëz të shquar dhe të arrirë që e mbajnë me krenari dhe përgjegjësi. Isha i kënaqur që pashë këshilltarët e të gjitha partive që mbështesin këtë mocion dhe e bëjnë të qartë se nuk është më e përshtatshme që Princi Andreë të përfaqësojë York-un dhe banorët e tij. Heqja e këtij titulli nderi dërgon mesazhin e duhur që ne si qytet qëndrojmë me viktimat e abuzimit. Hapi tjetër logjik është tani që Princi Andreë të bëjë gjënë e duhur dhe të heqë dorë nga titulli i tij Duka i Jorkut. Nëse ai dështon ta bëjë këtë, qeveria dhe Pallati Buckingham duhet të ndërhyjnë për të hequr titullin e tij për t’i dhënë fund më në fund lidhjes së Princit AndreW me York-un.

Çështja e Giuffre kundër Andrew u zgjidh jashtë gjykatës në shkurt. Duka bëri një donacion për bamirësinë e Giuffre për viktimat e abuzimit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts