Skandali te Onkologjiku, Beçi: Mjekët s’mund të akuzohen për shpërdorim detyre, por për korrupsion

skandali te onkologjiku beci mjeket smund te akuzohen per shperdorim detyre por per korrupsion
skandali te onkologjiku beci mjeket smund te akuzohen per shperdorim detyre por per korrupsion

Ish- Prokurori i Krimeve të Rënda, Eugen Beçi, duke folur në emisionin “Open” në News24 tha se Kryeministri Edi Rama në takimin me mjekët vijoi propagandën.

Duke komentuar deklaratën e Ramës që e konsideroi si krim kundër njerëzimit sjelljen e mjekëve të përfshirë në skandalin e Onkologjikut, Beçi tha se ne duhet të studiojmë se këto mjekë nga kush janë organizuar, cili është skenari, si u ndërtua sistemi.

Beçi tha se në rastin konkret kemi shpërdorim detyre jo për mjekët, por për ata që e krijuan këtë mënyrë funksionimi. “Për mjekët nuk ka shpërdorim detyre, por korrupsion”, tha Beçi.

[embedded content]

Ai shtoi se mjeku duhet të përgjigjet për korrupsion, për mjekim të gabuar, por shpërdorimin e detyrës janë drejtuesit nga qendra spitalore te Ministria e Shëndetësisë.

Në vijim Beçi tha se hetimi lidhur me këtë skandal është në fillim, pasi duhet shtrirë edhe në çëhstjet e tjera, si ajo sepse nuk është vënë në punë pajisja mjekësore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts