SKEMA/ Armët perëndimore që po shkatërrojnë ushtrinë ruse në Ukrainë

skema armet perendimore qe po shkaterrojne ushtrine ruse ne ukraine

Armët dhe taktikat e avancuara perëndimore po ndihmojnë ushtrinë ukrainase që t’i shkaktojë humbje të mëdha ushtrisë ruse, pavarësisht nga numri i tyre inferior, zbuluan sot ekspertët ushtarakë.

Këmbësoria e armatosur lehtë ka qenë në gjendje të përdorë raketa të vendosura në shpatullë për të shkaktuar dëme të mëdha në kolonat e tankeve dhe automjeteve të blinduara ruse që avancojnë, raketat relativisht të lehta tokë-ajër kanë ndihmuar që ushtria ruse të mos kontrollojë dot qiejt dhe dronët e prodhimit turk kanë dëshmuar se janë shkatërruese si në sulmet ajrore ashtu edhe në zbulim.

Në mënyrë të ngjashme, forcat speciale amerikane dhe britanike kanë trajnuar homologët e tyre ukrainas për vite me rradhë dhe ata kanë vendosur taktika me efekt spektakolar – të ndihmuar nga paaftësia e komandantëve rusë për të avancuar në rrugët kryesore.

Rusia ka humbur 8,000 ushtarë të vrarë gjatë tre javëve të luftimeve në Ukrainë, sipas vlerësimeve konservatore nga Pentagoni, që përbën gati një të pestën e rreth 150,000 trupave që Putin grumbulloi në kufi.

Rreth 430 tanke dhe 1,375 automjete të blinduara thuhet se janë rrëzuar jashtë aksionit, shumë prej të cilave janë parë të braktisura në autostrada.

Numri i viktimave është afërsisht dyfishi i humbjeve të NATO-s në Afganistan gjatë dy dekadave luftime, dhe afërsisht i barabartë me viktimat e SHBA në betejën 36-ditore të Iëo Jima – një nga përleshjet më të përgjakshme në Paqësor gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Humbjet tani janë aq të rënda, saqë inteligjenca amerikane beson se disa njësi ruse nuk mund të vazhdojnë të luftojnë.

“Ata nuk kanë qenë në gjendje të përqendrojnë forcën, një parim kyç i luftës,” tha gjeneral-lejtnant britanik Sir James Bucknall për The Times.

Luftëtarët ukrainas i kanë quajtur rusët ‘taktikisht inferiorë’ dhe ‘plotësisht të paaftë’, duke i shtyrë vëzhguesit të pyesin nëse Putini mund të pushtojë ndonjëherë në mënyrë efektive kryeqytetin Kiev – apo ta lërë të bëhet ‘Stalingradi’ i tij.

Ja cilat janë armët e forta të ukrainasve që deri tani kanë zmbrapsur ushtrinë ruse:

Raketat antitank Javelin dhe NLAW

Kostoja: 130,000 £ secila (raketë Javelin), 35,000 £ secila (NLAW)

Gama: 18,000 ft (shtizë) dhe 3,300 ft (NLAW)

Kokë luftarake: 19 lb, kokë lufte shumë shpërthyese (Shavelin), 27 lb HEAT (NLAW)

Sa ka marrë Ukraina? 300 raketa nga SHBA dhe numër i panjohur nga Mbretëria e Bashkuar dhe Estonia, të paktën 2,000 NLAWS

Dronët Bayraktar TB2

Kostoja: Rreth 3.7 milion £ (5 milion dollarë) secila

Gama: 150 km me kapacitet karburanti 300 litra

Ngarkesa: 330 lb municione të drejtuara me saktësi

Sa ka marrë Ukraina? Disa grupe nga Turqia thuhet se janë rreth 20, por shifra zyrtare nuk dihet

Taktikat e pritës

Me inteligjencën e tyre ushtarake, stoqet e armëve me burimet perëndimore dhe vullnetin e ngurtësuar për të ‘mbrojtur lirinë’ – siç e ka përsëritur pa u lodhur Presidenti Zelensky – Ukraina ka shkuar në fushën e betejës e përgatitur për të goditur fort forcat ruse.

Deri më tani, rreth 100 nga 170 grupet taktike të batalioneve ruse janë vendosur brenda Ukrainës, të armatosur me tanke, artileri dhe sisteme të mbrojtjes ajrore.

Por plani i Putinit që ata të kalojnë kufirin ukrainas dhe të nisin një sulm të shpejtë në qytetet kryesore si Kharkiv, Kiev dhe Mariupol kanë ekspozuar dobësitë e forcave – të cilat tani po shfrytëzohen nga Ukraina.

Karvane tankesh dhe automjetesh të blinduara, ndonjëherë deri në 75, janë parë duke lëvizur nëpër rrugët kryesore dhe duke luftuar për kontrollin e kryqëzimeve kryesore dhe jo në lëvizje gjithëpërfshirëse që përfshijnë qytete të vogla dhe zona fshati.

Inteligjenca perëndimore

Ndërsa Londra, Uashingtoni dhe kryeqytetet e tjera të NATO-s kanë qenë të bindur se asnjë trupë perëndimore nuk do të shkelë në tokën ukrainase, Perëndimi po vendos një strategji të dërgimit të ndihmës direkte ushtarake duke filluar nga raketat Javelin deri te inteligjenca, jetike kundër Rusisë.

Udhëheqësit ukrainas thuhet se po marrin një përzierje imazhesh satelitore me burim të hapur, sinjale të inteligjencës të përgjuara nga Rusia dhe imazhe të nivelit ushtarak të objektivave me vendndodhje të sakta.

Daily 2

Katër ditë pas luftës, Bashkimi Evropian i kërkoi qendrës së tij satelitore në Madrid që të sigurojë inteligjencë për Ukrainën në lidhje me lëvizjet e trupave ruse, ndërsa vendet filluan t’i përgjigjen pushtimit më 24 shkurt me paketa të forcuara ndihme.

Raketat tokë-ajër Stinger

Kostoja: 97,000 £ (130,000 dollarë) për njësi

Gama: 15,000 ft me hyrje infra të kuqe

Sa ka marrë Ukraina? Sasi e panjohur nga Letonia dhe Lituania

Raketat S-300 tokë-ajër

Kostoja: 87 milion £ (115 milion dollarë) për sistem, 760,000 £ (1 milion dollarë) për raketë

Gama: 93 milje

Sa ka marrë Ukraina? Sasi e panjohur nga Sllovakia

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts