Skemë piramidale nga kompania gjermane

10:46 09/05/2021

Një kompani gjermane falimentoi duke treguar se ishte sipërmarrje shumë mashtruese. Megjithëse rasti nuk ka të krahasuar me skandalin e Wirecard, ai ka pasoja shumë më të mëdha për njerëzit e thjeshtë.

Kur flitet pĂ«r kompanitĂ« mashtruese gjermane, Wirecard ka qenĂ« nĂ« vend tĂ« parĂ« pĂ«r njĂ« kohĂ« tĂ« gjatĂ«. Por, ekziston edhe njĂ« kompani tjetĂ«r gjermane qĂ« falimentoi pasi i mungonin nĂ« llogari 1 miliardĂ« euro. Ndryshe nga rasti i Wirecard-it, nĂ« rastin nĂ« fjalĂ« kĂ«to para kanĂ« ekzistuar njĂ« herĂ« dhe kanĂ« qenĂ« tĂ« njerĂ«zve tĂ« thjeshtĂ«. Historia e Dolphin Trust, e njohur pĂ«r pak kohĂ« si German Property Group, Ă«shtĂ« njĂ« histori qĂ« paralajmĂ«ron pĂ«r tĂ« pasur kujdes.

Dolphin Trust, një kompani investimesh në prona me qendër në Hanover, pati përfituar për vite me radhë nga imazhi i shkëlqyer që e tregonte si zgjidhje e sigurt dhe me përfitim për ata që kërkonin një alternativë tjetër përveç bankave, për të depozituar paratë e tyre.

Modeli i Dolphin Trust-it ishte si vijon: Me paratĂ« e investitorĂ«ve, ata do blinin nĂ« Gjermani ndĂ«rtesa tĂ« vjetra me çmime tĂ« ulĂ«ta, tĂ« cilat do t’i rinovonin duke i kthyer nĂ« apartamente me nivel tĂ« lartĂ«. Duke i shitur kĂ«to apartamente ata do u kthenin paratĂ« investitorĂ«ve, me fitime tĂ« mĂ«dha.

Dolphin Trust, i njohur pak në Gjermani, i vuri syrin konsumatorëve në Britaninë e Madhe, Irland dhe në disa vende aziatike, përfshirë Korenë e Jugut dhe Singapurin. Këshilltarët financiarë në këto vende e shisnin firmën si adresë të mirë për të bërë investime. Por në korrik të vitit 2020, kompania njoftoi në Bremen falimentimin, me një defiçit të vlerësuar midis 1,2 miliardë dhe 1,5 miliardë eurove. Një muaj më vonë, Prokuroria gjermane filloi hetimet me dyshimet për mashtrim. Ajo, që për vite me radhë dukej si makinë e respektueshme investimesh doli se ishte firmë piramidale.

Ngritja e Dolphin Trust 

Dolphin Capital u krijua në vitin 2008 duke mbledhur bashkë disa kompani, nga gjermano-britaniku me emrin Charles Smethurst. Ai ia ndryshoi emrin kompanisë në vitin 2014 duke e quajtur Dolphin Trust.

Në fillim kompania u bëri disa pagesa investitorëve. Por pjesën më të madhe të dhjetëvjeçarit të fundit, realiteti i fshehur pas shkëlqimit të korporatës, ka qenë se kompania nuk ka bërë gjë tjetër veç blerjes së pronave me paratë e të tjerëve, dhe lënien e tyre pa prekur.

Kompania nuk ka bërë llogari që në vitin 2015, por shenjat e para publike që firma kishte problem serioze u shfaqën në maj të 2019, një muaj pasi e ndryshoi emrin duke e kthyer në German Property Group, plotësuar nga kanali i vet i lajmeve në YouTube.

NĂ« maj tĂ« 2019, emisioni i BBC pĂ«r çështjet e konsumatorĂ«ve, “You and Yours”, foli me disa nga personat qĂ« kishin investuar tek Dolphin Trust por nuk kishin marrĂ« as para mbrapsht, as ndonjĂ« informacion pĂ«r gjendjen e investimit tĂ« tyre.

NĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ« Dolphin Trust u thoshte investitorĂ«ve se paratĂ« e tyre ishin tĂ« sigurta, dhe se edhe nĂ«se ndĂ«rtesa nuk rinovohej dhe nuk shitej me sukses, atĂ«herĂ« investitorĂ«t kishin garancinĂ« e rimarrjes mbrapsht tĂ« investimit tĂ« tyre fillestar, qĂ« ishte futur nĂ« blerjen e ndĂ«rtesĂ«s.  

RrĂ«nimi 

Kompania përpiqej që të mbijetonte, por reputacioni i saj u shkatërrua kur mijëra investitorë, që ndodhen në gjithë botën filluan të kuptojnë se paratë që kishin investuar, shpesh në sasi relativisht të vogla, por me vlerë shumë të madhe për ta personalisht, kishin humbur.

Kur kompania njoftoi vitin e kaluar falimentimin, një dokument i dërguar në gjykatë tregonte se ajo kishte rreth 70 prona, pjesa më e madhe e të cilave nuk ishin vlerësuar dhe kishin nivel të ndryshëm shkatërrimi.

NĂ« vitin 2019, Ludwig Wallinger, kryetari i BashkisĂ« sĂ« qytetit tĂ« vogĂ«l gjerman Schonthal, nĂ« kufi me ÇekinĂ«, foli me BBC pĂ«r njĂ« manastir tĂ« vjetĂ«r qĂ« Dolphin Trust kishte blerĂ« aty nĂ« vitin 2017. “Hera e fundit qĂ« unĂ« kam dĂ«gjuar prej tyre ka qenĂ« nĂ« pranverĂ« 2018, kur ata mĂ« pyetĂ«n çfarĂ« mendoja se mund tĂ« bĂ«hej me manastirin,” tregon ai. “Ata propozuan ngritjen mbase tĂ« apartamenteve luksove, por unĂ« fillova tĂ« qesh, sepse kjo zonĂ« nuk ka kĂ«rkesa pĂ«r banesa tĂ« nivelit tĂ« lartĂ«.”

Në prill të këtij viti, një emision i televizionit kombëtar irlandez, RTE, tregoi me hollësi nivelin e madh të dëmit shkaktuar investitorëve irlandezë nga Dolphin Trust, ku më pak se 2 mijë vetë kishin futur tek kjo kompani rreth 200 milionë dollarë.

RTE foli me Stephan Schlier, kryetarin e BashkisĂ« sĂ« qytetit bavarez Bad Aibling, ku Dolphin Trust kishte blerĂ« njĂ« punishte tĂ« vjetĂ«r birre dhe e kishte lĂ«nĂ« siç ishte.

“Ne jemi indinjuar, sigurisht. NdĂ«rtesa e lĂ«nĂ« nĂ« kĂ«tĂ« gjendje nuk i pĂ«rshtatet Bad Aibling-ut,” tha ai pĂ«r programin televiziv duke shtuar se “Dolphin nuk do qĂ« tĂ« ndĂ«rtojĂ« asgjĂ«.”

RTE foli me dy vlerĂ«sues tĂ« pavarur pasurishĂ« nĂ« Gjermani, qĂ« thanĂ« se punishtja e birrĂ«s kishte vlerĂ« mĂ« tĂ« madhe se çmimi prej 5,6 milionĂ« dollarĂ«sh, paguar nga Dolphin.

‘SkemĂ« piramidale’ 

Pronarët kanë pasur ende prona tek kjo kompani në momentin e flimentimit dhe ato janë vlerësuar të jenë më shumë se 150 milionë euro. Me 1,2 miliardë eurot që janë të investitorëve, por mbase edhe më shumë, nuk ekziston shpresa se këta njerëz do të marrin ndonjë shumë mbrapsht nga paratë e tyre.

Gerrit Hoelzle, njĂ« administrator falimentimesh qĂ« Ă«shtĂ« marrĂ« fillimisht me kĂ«tĂ« rast, pati thĂ«nĂ« nĂ« vitin 2020: “Modeli fillestar i biznesit Ă«shtĂ« prishur vite mĂ« parĂ«. Me siguri pĂ«r shkak tĂ« rritjes sĂ« deficiteve financiare, modeli i biznesit qĂ« ishte fokusuar fillimisht nĂ« blerjen e pasurive tĂ« patundshme Ă«shtĂ« transformuar gradualisht nĂ« skemĂ« piramidale.”

Justus von Buchwalt, njĂ« administrator falimentimesh qĂ« ka punuar me kĂ«tĂ« rast, i tha RTE-sĂ« pĂ«r emisionin televiziv se: “Ka tregues tĂ« qartĂ« se Dolphin Trust ka qenĂ« skemĂ« piramidale.”

Hetimet janë duke vazhduar. Në muajin mars, shtëpia e Smethurst-it u kontrollua nga policia, e cila sekuestroi server kompjuteri dhe skedarë. Gjetja ekzaktësisht se çfarë ka ndodhur me gjithë ato para do të jetë detyrë e vështirë, megjithëse është e qartë se bashkëshortja e Smethurst-it, Kerstin Manuela Lenz ka përfituar direkt prej tyre, pasi ka marrë kredi disa milionëshe nga kompania për vite me radhë.

Rasti nĂ« fjalĂ« Ă«shtĂ« duke hedhur gjithnjĂ« e mĂ« shumĂ« dritĂ« nĂ« sektorin gjerman tĂ« korporatave dhe veçanĂ«risht nĂ« rregullat financiare dhe rregullimet pĂ«r korporatat, tĂ« goditura rĂ«ndĂ« nga skandali i Wirecard dhe skandale tĂ« tjera.

Konsultues financiarë në Irlandë, Mbretërinë e Bashkuar dhe gjetkë janë duke u përballur me kontrolle të forta, sepse e kanë shitur Dolphin Trust-in për një kohë të gjatë si fond investimesh.

Por modeli i biznesit tĂ« Dolphin Trust, qĂ« ka mbijetuar pĂ«r kaq kohĂ« tĂ« gjatĂ« ka pĂ«rfituar nga ideja qĂ« Gjermania ka pĂ«r veten, si shembull i virtyteve dhe maturisĂ« ekonomike. Duke u fshehur mbas kĂ«tij imazhi tĂ« respektueshĂ«m, Dolphin Trust — po ashtu si Wirecard — ka qenĂ« nĂ« gjendje tĂ« mbulojĂ« mashtrimet./DW

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.