Skocia drejt zgjedhjeve parlamentare

[embedded content]

21:51 03/05/2021

NjĂ« fitore do t’u jepte nacionalistĂ«ve skocezĂ« shtysĂ«n pĂ«r tĂ« nxitur njĂ« referendum tĂ« dytĂ« tĂ« pavarĂ«sisĂ«

Skocia do tĂ« zhvillojĂ« zgjedhjet e gjashta parlamentare nĂ« 6 Maj. Partia KombĂ«tare Skoceze pro-pavarĂ«sisĂ« shihet sĂ«rish si favoritja pĂ«r tĂ« marrĂ« njĂ« mandat tĂ« katĂ«rt. Çështjet kushtetuese, pandemia Covid-19 si dhe referendumi i pavarĂ«sisĂ« janĂ« nĂ« krye tĂ« axhendĂ«s sĂ« kryeministres Nicola Sturgeon.

Zgjedhjet parlamentare të Skocisë nuk kanë të bëjë me faktin nëse partia qeverisëse do të fitojë, por me sa do të qeverisë.

Partia KombĂ«tare Skoceze pro-pavarĂ«sisĂ« (SNP) ka udhĂ«hequr Parlamentin Skocez qĂ« nga viti 2007 dhe shfaqet sĂ«rish pĂ«r tĂ« siguruar njĂ« mandat tĂ« katĂ«rt nĂ« 6 Maj.  SkocezĂ«t do tĂ« shkojnĂ« nĂ« qendrat e votimit pĂ«r tĂ« zgjedhur 129 parlamentarĂ«.

Çështja kushtetuese ende duket tĂ« jetĂ« nĂ« zemĂ«r tĂ« politikĂ«s skoceze. Simon Pia, njĂ« ish-kĂ«shilltar pĂ«r shtyp i PartisĂ« Skoceze tĂ« PunĂ«s, pĂ«r Al Jazeera, Ă«shtĂ« shprehur se vijon debati politik polarizues qĂ« ka kohĂ« qĂ« i vĂ« pĂ«rkrahĂ«sit e pavarĂ«sisĂ« skoceze kundĂ«r atyre qĂ« besojnĂ« nĂ« SkocinĂ« vend shekullor brenda bashkimit tĂ« kombeve tĂ« MbretĂ«risĂ« sĂ« Bashkuar.

Me sondazhet e opinioneve qĂ« parashikojnĂ« njĂ« fitore tĂ« PartisĂ« KombĂ«tare Skoceze pro-pavarĂ«sisĂ«, dy rivalĂ«t mĂ« tĂ« afĂ«rt tĂ« partisĂ«, laburistĂ«t skocezĂ« dhe konservatorĂ«t skocezĂ«, tĂ« dy pro unionit,  kanĂ« hequr dorĂ« nga tĂ« gjitha shpresat pĂ«r tĂ« kryesuar votimet.

Kryeministrja e vendit, Nicola Sturgeon, e cila ka qenĂ« nĂ« krye tĂ« partisĂ« sĂ« saj dhe qeverisĂ«  pĂ«r shtatĂ« vjet, ka vendosur rikuperimin nga pandemia e koronavirusit dhe tĂ« mbajĂ« njĂ« tjetĂ«r front tĂ« referendumit pĂ«r pavarĂ«si ne qendĂ«r tĂ« axhendĂ«s sĂ« saj.

Skocia votoi kundër pavarësisë me 55 në 45 përqind në 2014, por sondazhet e fundit sugjerojnë që shtetësia skoceze mbështetet nga deri në gjysma e elektoratit të kombit të cilët ndryshe nga votuesit në Angli, gjithashtu vendosën vendosmërisht të qëndrojnë në Bashkimin Evropian në referendumin e anëtarësimit në BE 2016.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.