Sllovaki/ Presidentja emëron qeverinë e re

Presidentja e Sllovakisë, Zuzana Caputova emëroi qeverinë e re të kryesuar nga ish-zëvendëskryeministri dhe ministri i financave, Eduard Heger, i partisë konservatore Olano.

Qeveria përbëhet nga katër partitë e ish-koalicionit që përfshinte Olano, Liri dhe Solidaritet-Sas, Ne jemi familje, Për njerëzit, nënshkrues të një marrëveshjeje për të zgjidhur krizën qeveritare që përfshinte dorëheqjen e ish-kryeministrit Igor Matoviç.

Shumica e ministrave ekzekutivë të Matoviçit mbeten në qeverinë e re dhe në postin e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Financave.

Brenda 30 ditëve nga emërimi i tij, qeveria e Hegerit do të duhet të kërkojë votëbesimin në Parlament.

Koalicioni me katër parti ka një shumicë të madhe në parlament.

Kriza më serioze që nga zgjedhjet e vitit të kaluar u shkaktua një muaj më parë me një blerje të vaksinave ruse Sputnik V të pamiratuara nga BE, me iniciativën personale të ish-kryeministrit Matoviç.

Partnerët e koalicionit bënë thirrje për dorëheqjen e tij dhe një riorganizim të qeverisë pas incidentit.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.