Sllovakia miraton paketën e re të ndihmës ushtarake për Ukrainën

sllovakia miraton paketen e re te ndihmes ushtarake per ukrainen
sllovakia miraton paketen e re te ndihmes ushtarake per ukrainen

Qeveria e Sllovakisë miratoi dje një paketë të re të ndihmës ushtarake për Ukrainën, e cila përfshin municion, rroba të ngrohta për ushtrinë dhe pajisje të tjera.

Ministri i Punëve të Jashtme Rastislav Kaçer ishte në një konferencë të përbashkët për shtyp me homologun e tij ukrainas Dmytro Kuleba në Kiev.

“Ne do të vazhdojmë t’ju mbështesim praktikisht në luftën tuaj. Dje qeveria jonë miratoi një paketë të re ndihme ushtarake që përfshin municione, avionë luftarakë, rroba të ngrohta, pajisje të tjera,” tha Káçer.

Ai shtoi se Sllovakia do të vazhdojë të ofrojë ndihmë humanitare për Ukrainën dhe do të bëjë gjithçka për ta bërë më të lehtë për ukrainasit të mbijetojnë dimrin.

“Rusia po përpiqet të poshtërojë njerëzit me varfëri, t’ua bëjë jetën e padurueshme, në mënyrë që mosmarrëveshja të fillojë mes jush. Por kjo nuk do të ndodhë kurrë”, tha ministri sllovak.

Siç është raportuar, Sllovakia transferoi 30 automjete luftarake të këmbësorisë BMP-1 në Ukrainë bazuar në një marrëveshje me Gjermaninë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts