Somali, rritet në 25 numri i të vdekurve nga sulmi në bazën e stërvitjes

Numri i të vdekurve nga sulmi vetëvrasës i djeshëm që shënjestroi një bazë stërvitjeje ushtarake në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, është rritur në 25.

Zëdhënësi i policisë konfirmoi numrin e të vdekurve, duke theksuar se kryesisht të rinjtë humbën jetën në sulmin shkatërrues jashtë kampit ushtarak të përgjithshëm Degaban.

Hashin Mohamed, drejtori i spitalit Madina, një nga spitalet më të mëdha në kryeqytet, u tha gazetarëve se ata kanë pranuar 45 persona të cilët u plagosën në sulm.

Kryeministri somalez, Mohamed Hussein Roble, vizitoi spitalin dhe tha se qeveria e tij do të kontribuojë në trajtimin e të plagosurve. Ai u bëri thirrje somalezëve të bashkohen në luftën kundër terroristëve të Al-Shabaab.

Grupi i lidhur me Al-Kaidën mori përgjegjësinë për sulmin, duke përmendur një numër shumë më të lartë vdekjesh prej 40.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *