Sonda e Kinës rikthehet në Tokë, bëhet e para që sjell mostra nga ana e largët e Hënës

sonda e kines rikthehet ne toke behet e para qe sjell mostra nga ana e larget e henes

Sonda hënore e Kinës është rikthyer në Tokë, duke e bërë vendin e parë që sjell mostra nga ana e largët e Hënës.

kina ne hapesire

Kapsula e rihyrjes së sondës Chang’e u rrëzua në rajonin verior kinez të Mongolisë së Brendshme rreth orës 14:00 me orën e Pekinit, duke mbajtur tokën hënore të mbledhur më herët në qershor.

Në fillim të muajit, sonda ishte ulur me sukses në Polin Jugor të Hënës , në pellgun Aitken, një krater gjigant me ndikim që gjithmonë shikon larg Tokës.

Shkencëtarët kinezë parashikojnë se mostrat e kthyera do të përfshijnë shkëmbinj vullkanik 2.5 milionë vjeçar dhe materiale të tjera që ata shpresojnë se do t’u përgjigjen pyetjeve rreth dallimeve gjeografike në të dy anët e Hënës.

Ana e afërt e Hënës, e cila gjithmonë është përballë Tokës, është më e sheshtë dhe ka më pak kratere përplasjeje. Ana e largët gjithmonë përballet me hapësirën e jashtme.

Mostrat do të transferohen nga ajri në Pekin, raportoi media shtetërore CCTV, dhe do të analizohen nga shkencëtarët kinezë dhe të huaj.

Presidenti kinez Xi Jinping tha se përfundimi i misionit ishte një “arritje historike” në përpjekjen e Kinës për t’u bërë një fuqi hapësinore dhe shkencore.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts