Sonda kineze pezullon aktivitetet në Mars

Orbiteri dhe roveri kinez kanĂ« pezulluar eksplorimin nĂ« Mars qĂ« nga mesi i shtatorit pĂ«r shkak tĂ« njĂ« “ndĂ«rprerjeje tĂ« shkaktuar nga rrezatimi diellor”, njoftoi sot Administrata KombĂ«tare Kineze e HapĂ«sirĂ«s.

Administrata tha se “ndĂ«rprerja e shkaktuar nga rrezatimi diellor” i referohet situatĂ«s kur Marsi dhe Toka lĂ«vizin nga tĂ« dyja anĂ«t e Diellit dhe pĂ«rafrohen pothuajse nĂ« mĂ«nyrĂ« perfekte. GjatĂ« kĂ«saj periudhe, komunikimet midis dy planetĂ«ve ndĂ«rpriten pĂ«r shkak tĂ« rritjes sĂ« rrezatimit elektromagnetik diellor.

Ndërprerja do të zgjasë deri në mes të tetorit.

Misioni kinez Tianwen-1 u lançua më 23 korrik 2020 ndërsa automjetet zbuluese mbërritën në Planetin e Kuq më 10 shkurt 2021.

“Tianwen”, qĂ« do tĂ« thotĂ« “Pyetje Qiellore” ose “Pyetje pĂ«r ParajsĂ«n” nĂ« gjuhĂ«n kineze, mori emrin nga vargjet e poetit kinez Qu Yuan, i cili jetoi nĂ« shekullin e katĂ«rt para Krishtit. Roveri Mars, megjithatĂ«, Ă«shtĂ« emĂ«ruar sipas Zhurong, perĂ«ndisĂ« sĂ« zjarrit dhe luftĂ«s nĂ« mitologjinĂ« kineze.

Kina po shfaqet si një fuqi e re në garën hapësinore të udhëhequr nga SHBA-ja dhe Rusia me hapat e saj ambiciozë drejt misioneve eksploruese në Hënë dhe në Mars, teknologjisë satelitore dhe ekspeditave hapësinore vitet e fundit.

Kina, e cila ka bĂ«rĂ« pĂ«rparim serioz nĂ« zhvillimin e programit tĂ« saj hapĂ«sinor me satelitĂ«t, raketat, anijet kozmike, automjetet e zbulimit dhe pajisjet e tjera qĂ« ka prodhuar gjatĂ« 20 viteve tĂ« fundit, po punon pĂ«r tĂ« krijuar stacionin e saj hapĂ«sinor pĂ«rveç programit hulumtues hĂ«nor Chang’e-I.//AA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *