SONDAZHI/ A i ka Johnson ditët e numëruara në krye të Britanisë apo do të arrijë të mbijetojë sërish si lider në zgjedhjet e 5 majit?

sondazhi a i ka johnson ditet e numeruara ne krye te britanise apo do te arrije te mbijetoje serish si lider ne zgjedhjet e 5 majit
sondazhi a i ka johnson ditet e numeruara ne krye te britanise apo do te arrije te mbijetoje serish si lider ne zgjedhjet e 5 majit

Boris Johnson mund t’i ketë ditët e numëruara në krye të qeverisë britanike teksa është pas Keir Starmer -it ndërsa Britania ndodhet vetëm 1 javë larg zgjedhjeve, por mungesa e një pasuesi të dukshëm konservator mund të sigurojë mbijetesën e tij si lider. Ky është përfundimi i hulumtimit ekskluziv nga ish-zëvendëskryetari konservator Lord Ashcroft.

Kur iu kërkua të zgjidhnin midis një qeverie konservatore të udhëhequr nga Boris Johnson dhe një qeverie laburiste të udhëhequr nga Sir Keir Starmer, 57 për qind e njerëzve mbështetën Sir Keir dhe 43 për qind mbështetën zotin Johnson.

Nga Lord Ashcroft

Duke parë sondazhin tim të fundit, është e lehtë të kuptohet pse shumë besojnë se ditët e Downing Street të Boris Johnson janë të numëruara.

Sondazhi tregon se opozita është përpara jo vetëm në çështjet tradicionale të Punës si NHS dhe shërbimet publike, por në territorin e supozuar të konservatorëve, si emigracioni dhe krimi. Kur bëhet fjalë për pyetjet në lidhje me postin e kryeministrit, Keir Starmer vlerësohet më lart se Johnson në pothuajse të gjitha fushat: komunikimi, udhëheqja e një ekipi, formulimi i politikave efektive, gjykimi në një krizë – dhe kryerja e punës së Kryeministrit në përgjithësi.

Përveç gatishmërisë për të marrë vendime të vështira për një kohë të gjatë – një thikë me dy tehe që mund të sugjerojë pashpirtësinë – konservatorët mbeten prapa laburistëve për të gjitha cilësitë për të cilat pyetëm: unitetin, vlerat, të qenit ‘në anën e njerëzve si unë. ‘, duke pasur prioritetet e duhura dhe kompetencën (katastrofike për një parti të qendrës së djathtë).

Reagimi i qeverisë ndaj rritjes së kostove të jetesës vështirë se ka ndihmuar. Në fokus grupet tona, disa shpirtra të mençur e dinin gjithmonë se shpenzimet e panumërta pandemike do të duhej të paguheshin dhe pyetën se çfarë mund të bënte çdo ministër përballë tregjeve globale. Por shumica e atyre që kishin vënë re mini-buxhetin e marsit nuk ishin të impresionuar.

Jo vetëm që ndihma e ofruar u duk e qeshur në krahasim me rritjen e taksave dhe çmimeve, por zbulimet për statusin jo-shtetëror të gruas së kancelarit, pasurinë e kombinuar të çiftit dhe paaftësinë e tij të dukshme për të bërë një pagesë pa kontakt, përforcuan përshtypjen e një qeverie në një largim nga jeta e njerëzve të vërtetë.

Dhe kjo është përpara Partygate. Pak më pak se gjysma e votuesve duke përfshirë shumicën e konservatorëve të vitit 2019 – mendojnë se çështja është e parëndësishme ose kryeministrit duhet të lejohet të përqendrohet në gjëra më të rëndësishme. Por 47 për qind që na thanë se ai duhet të jepte dorëheqjen përfshinte gati një të tretën e atyre që kaluan te Konservatorët nga Laburistët në zgjedhjet e fundit.

Veçanërisht, në grupet tona shpesh ishin konservatorët për herë të parë ata që ishin më të zemëruar me Johnson. Duke pasur shpresat më të mëdha për të, ata ishin më të zhgënjyerit. Ata e kishin konsideruar atë si një mashtrues, por jo si një gënjeshtar apo shkelës të ligjit. Ky episod tregoi se ai ishte pjesë e një elite që i shikonte me përçmim, jo ​​– siç do të ndiheshin në vitin 2019 – në anën e tyre kundër krijimit të bllokimit të Brexit.

Të gjitha këto ndihmojnë për të shpjeguar pse, i detyruar të zgjidhte midis konservatorëve të udhëhequr nga Johnson dhe një qeverie laburiste të udhëhequr nga Starmer, sondazhi im e kishte këtë të fundit përpara me një diferencë prej 14 pikësh. Nuk është çudi që kaq shumë besojnë se Johnson është i dënuar ose që shanset e konservatorëve në zgjedhjet e ardhshme varen nga largimi i tij. Por nga hulumtimi im, unë shoh tre arsye pse Boris dhe partia e tij kanë një rrugë drejt mbijetesës.

Së pari, megjithëse zemërimi i Partygate shkon i gjerë dhe, për disa, i thellë, nuk është e qartë se do të jetë një prishës. Shpesh njerëzit kalonin një orë të mirë duke u ankuar për Johnson-in dhe partinë (dhe partitë) e tij dhe më pas thoshin, zakonisht me një psherëtimë, se ndoshta do të votonin përsëri Tory herën tjetër. Katër në dhjetë nga ata që anojnë nga konservatorët thanë se mendonin se Johnson ishte një mashtrues dhe një kancelar, por kjo nuk do t’i pengonte ata të votonin për të. Për disa kishte gjithashtu një ndjenjë se me Brexit, Covid dhe tani Ukrainën, ai nuk kishte pasur në të vërtetë një shans për të treguar se çfarë mund të bënte – një ndjenjë e jashtëzakonshme pas 12 vitesh qeverisje të udhëhequr nga konservatorët.

E dyta është mungesa e një pasuesi të dukshëm, pa asnjë tregues nga grupet tona se ndonjë figurë kishte potencialin për të transformuar pozitën e partisë. Disa vazhduan ta shihnin Johnson si tërheqës, duke e konsideruar fuqinë e tij të qëndrimit si një tipar të udhëheqjes. Së treti, për ta thënë me dashamirësi, Keir Starmer ende nuk e ka marrë kombin me stuhi. “Është thjesht “ne nuk do ta kishim bërë këtë”, na tha një votues kufitar. “Asgjë nuk më bën të mendoj “ky djalë ka një plan”. Disa pyesnin veten nëse Laburistët kishin ndryshuar vërtet dhe mund t’u besohej, veçanërisht duke pasur parasysh mishërimin e mëparshëm të Starmer në kabinetin e hijeve të Corbyn.

Për shumë njerëz, mbrojtja e tij e dukshme në pyetjen se çfarë e përcakton një grua, tha më shumë për frikën e tij për të mërzitur krahun radikal të partisë së tij sesa për vetë çështjen: ‘Ai e la atë goxha pa dëshirë, dhe unë nuk dua një deshirë. Kryeministër”, tha njëri.

E gjithë kjo sugjeron që shifrat e sondazheve pasqyrojnë një inat me status quo-në dhe jo një mbështetje të fortë të alternativës.

Ngjarjet e fundit i kanë sjellë kundërshtarët e vjetër të Johnson në aleancë me disa nga ata që ndihmuan për ta vendosur atë në numrin 10. Detyra e tij është të bindë këta të fundit se ka më shumë që i ndan nga konfederatat e tyre të reja sesa kanë të përbashkët.

Votuesit nuk do ta harrojnë Partygate. Pyetja është se sa prej tyre – duke u dhënë kohë, një falje e duhur dhe një fokus i ripërtërirë në prioritetet e tjera – do ta falin ose të paktën do ta shpërfillin atë. Por koha është pikërisht ajo që kundërshtarët e tij nuk duan t’i japin Boris Johnson.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts