Sondazhi i parë për Top Channel i IPSOS // PS fiton me 49.5%, kurse PD-LSI 44.4%

sondazhi i pare per zgjedhjet

Sondazhi i IPSOS për Top Channel është realizuar në periudhën nga data 10 deri në 16 shkurt 2021 dhe janë intervistuar 1.527 votues në 12 qarqet e vendit.

Pyetjes kryesore nëse zgjedhjet do të mbaheshin në 25 Prill, për cilën nga partitë do të votonin, 49.5 përqind e të anketuarve thonë se do të votojnë për partinë socialiste drejtuar nga Edi Rama, e cila në këto zgjedhje garon e vetme. Ndërsa për partinë më të madhe të opozitës, partinë demokratike drejtuar nga Lulzim Basha do të votonin 39.3 përqind e të intervistuarve.

Në vendin e tretë është LSI e drejtuar nga Monika kryemadhi me 5.1 përqind të votave. Sondazhi është kryer para se të shpallej koalicioni opozitar. Ndërsa në sondazh partia e katërt del Nisma Thurje me 1.7 dhe në vendin e pestë Lëvizja Demokratike me 1.4 përqind. Partitë e tjera nuk e kalojnë shifrën një përqind të votave duke nisur me PSD me 0,8 e kështu me radhë.

Në sondazh është bërë edhe pyetja se kush mendonin zgjedhësit se do të fitonte në votimet e 25 prillit. Sipas kësaj pyetje, 44 përqind e të anketuarve mendojnë se zgjedhjet do i fitojë partia socialiste. 24 përqind mendojnë se zgjedhjet do ti fitojë partia demokratike dhe 2 përqind mendojnë se fituese do jetë lëvizja socialiste për integrim. Por ka një shifër të lartë të personave që nuk e dinë se kush fiton që shkon në 24 përqind.

39% e shqiptarëve duan që vendi të drejtohet nga Edi Rama

edi rama sondazh

Një nga pyetjet që tregojnë për prirjen e votuesve shqiptarë është edhe ajo që u kërkon të anketuarve të tregojnë se cilin politikan duan që ti drejtojë. Edhe në këtë pikë, Kryeministri Edi Rama është në avantazh duke marrë mbështetjen e 39 përqind të votuesve. Ndërsa drejtuesi i opozitës lulzim basha merr 29 përqind të votave. Numri i personave që nuk e di se kush do votojë është rreth 22 përqind dhe 9 përqind refuzojnë t’i përgjigjen kësaj pyetje.

Burimi: Top-Channel

Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *